Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asur başkenti haritadan silindi

Giriş Tarihi: 13.4.2015
Asur başkenti haritadan silindi

İnsanlığın ortak mirasına yönelik saldırılarına devam eden IŞİD, Irak'ın Musul kenti yakınlarında bulunan Asurlulardan kalma Nimrud'u havaya uçurdu!

İnsanlığın ortak mirasına yönelik saldırılarına devam eden IŞİD, Irak'ın Musul kenti yakınlarında bulunan Asurlulardan kalma Nimrud'u havaya uçurdu! Irak ve Suriye topraklarının önemli bir kısmını kontrolü altında tutan IŞİD, insanlığın ortak mirasına yönelik saldırılarına devam ediyor. Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Nimrud antik şehrinin yıkılışına dair görüntüler, IŞİD'e ait sosyal medya hesapları tarafından yayınlandı. Militanlar, geçtiğimiz ay Asurlulardan kalma şehirdeki heykelleri tahrip ettiklerini duyurmuşlardı. Önceki gece servis edilen görüntülerde ise şehirdeki heykellerin, işlemeli duvarların ve paha biçilemez tarihi eserlerin, balyoz ve dozerlerle yıkıldığı görülüyor. Görüntülerin ilerleyen saniyelerinde, militanlar şehrin bir bölümüne, variller dolusu patlayıcı yerleştiriyor. Videonun sonundaysa Nimrud'un önemli bir bölümü tamamen havaya uçuruluyor. Kalkan toz bulutu, şehrin patlatılan bölümünden geriye hiçbir eser kalmadığını gözler önüne seriyor. Videoda görüntülenen militanlar "Girdiğimiz her şehirdeki putları yıkacağız" ifadelerini kullandı. Medeniyetin beşiği olarak nitelendirilen Mezopotamya'nın en önemli antik kentlerinden biri olan Nimrud'daki eserlerin orijinal olduğu doğrulandı. Uzmanlar, IŞİD'in uluslararası piyasada satamadığı taşınamaz eserleri yıkma yoluna gittiğini söylüyor. Geçtiğimiz ay konuyla alakalı açıklama yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, örgütün UNESCO insanlık mirası listesindeki kente yönelik saldırılarını "savaş suçu" olarak nitelendirmişti.

M.Ö. 13. YÜZYILDA KURULDU
Dicle Nehri'nin doğu kıyısında bulunan Nimrud şehri, milattan önce 13'üncü yüzyılda kuruldu. 1800'lü yıllardan beri batılı arkeologların kazı çalışmaları yürüttüğü şehir, 2003'teki ABD işgali sırasında da büyük ölçüde zarar görmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asur başkenti haritadan silindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz