Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamyoncuydu "maket ustası" oldu

Giriş Tarihi: 5.5.2015 15:16
Kamyoncuydu maket ustası oldu

Balıkesir'in Edremit ilçesinde kamyonculuk yaparken, işlediği bir suç nedeniyle 7 yıl cezaevinde kalan ve burada gemi maketi yapmayı öğrenen Rifat Yiğiter (67), 20 yıldır bu maketleri satarak geçimini sağlıyor.

Edremit Körfezi'nin turizm merkezlerinden Altınoluk Mahallesi'nin çıkışında, deniz kenarında, gemi maketlerini satan 4 çocuk babası Yiğiter, yaptığı işten büyük keyif aldığını söyledi.

Uzun yıllar kamyonculuk yaptığını, fakat bir olaya karıştığı için cezaevine girdiğini anlatan Yiğiter, 7 yıl tutulduğu cezaevinde gemi maketi yapmayı öğrendiğini ifade etti. Cezaevinden çıktıktan sonra bu işi geçim kaynağı haline getirdiğini belirten Yiğiter, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 20 yıldır ahşaptan gemi ve yat maketleri yapıyorum. Genellikle ürünlerde ithal Rus çamı kullanıyorum. Yelkenlere ağırlık verdiğim maketlerde gemi direklerini oklavadan yapıyorum. 15 yıldır Altınoluk çıkışında, deniz kıyısına çektiğim aracımın önünde hep maket yapıyorum hem de satıyorum. Görenler çok beğeniyor. Birçoğu, pahalı olacağını düşünüp fiyatını bile sormadan gidiyor. Aslında oldukça ucuza satıyorum. Boyutuna göre fiyatları 60 liradan başlıyor, 150 liraya kadar çıkıyor."

Yiğiter, 60 liradan sattığı küçük maketleri 3 günde, büyüklerini ise bir haftada yapabildiğini anlattı.

Kamyoncuyken gemi maketi ustası olduğunu dile getiren Yiğiter, sözlerini şöyle tamamladı:

"Denizin kıyısında maket satmak hem dinlendiriyor hem de para kazandırıyor. Keyifli bir iş ancak eski kazancı kalmadı. Rus çamı, yapıştırıcı ve diğer malzemelerin fiyatı dolara endeksli. Dolardaki artış beni de olumsuz etkiledi. Yaklaşık 5 yıldır aynı fiyattan satıyordum ancak son birkaç aydır, dolardaki artış ham madde fiyatlarını yükseltince eskisi gibi kazanamaz oldum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamyoncuydu "maket ustası" oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz