Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Blues'un kralı öldü

Giriş Tarihi: 16.5.2015
Blues'un kralı öldü

15 kez Grammy ödülü kazanan, tüm zamanların en iyi ilk üç gitaristi arasında yer alan ABD'li ünlü blues sanatçısı BB King, 89 yaşında Las Vegas'taki evinde hayata veda etti

Müzik dünyasında "blues müziğin kralı" olarak anılan ABD'li ünlü sanatçı B.B. King 89 yaşında Las Vegas'taki evinde hayatını kaybetti. Asıl ismi "Riley" olan ve şeker hastalığı sebebiyle son aylarını hastanede geçiren 1925 doğumlu King, taburcu edildikten sonra ölene kadar evinde doktor gözetimi altında tutuluyordu. Birçok blues müzisyeni gibi maddi imkânsızlıklar içinde büyüyen Riley'in müzik yeteneği, doğduğu yer Mississippi'deki kasabasında bulunan bir kilisenin korosuna katılmasıyla keşfedilmişti. Biriktirdiği parasıyla ilk gitarını 12 yaşında alan Riley, 18 yaşındayken bir yandan kamyon şoförlüğü yapıp diğer yandan gitar yeteneğini geliştiriyordu. İsmini ilk olarak 1948'de Arkansas'taki WDIA isimli bir radyodaki canlı performansla duyurmuştu. Yeteneğine hayran kalan programcılar, radyoda Riley'e bir program yaptırma kararı aldı. Bu sayede ismini duyurabilen Riley, artık kendi ismiyle değil, radyoda kendisine verilen "Blues Boy" lakabının ilk harfleriyle müzik dünyasına adını duyuracaktı. İlk kayıtlarına 1949'da başlayan King, Los Angeles'ta tanıştığı müzisyenlerle bir araya gelerek piyanisti Millard Lee ile beraber "B.B. King" isimli grubunu kurdu. İlk albümü Singin' the Blues (1957) ile listeleri sallayan King'in "You Upset Me Baby" parçası Billboard listesine 1 numaradan girdi. B.B. King'in 1968'de kaydettiği Lucille albümü ise ünlü müzisyenin kariyerinde dönüm noktası oldu. King'in Lucille adını verdiği ilk gitarının bir yangında kül olması üzerine aynı ismiyle yazdığı albümdeki parça, birçok blues ve rock müzisyeni tarafından uyarlanmıştı. Albümün ardından King'in gitarını üreten Gibson firması, o yıldan sonra ünlü gitaristin şerefine "Lucille" isimli ayrı bir gitar modeli üretmeye başladı.

12 MAYIS 'BB KİNG GÜNÜ' OLDU

Müzik hayatında 15 kez Grammy ödülü kazanan ve albümleri dünya genelinde milyonlarca satan B.B. King, 2011 yılında Rolling Stone dergisinin yaptığı tüm zamanların en büyük 100 gitaristi sıralamasında 6. sırada yer almıştı. King, 2003'teki aynı listede 3. sıradaydı. King'in çocukluğunun geçtiği Mississippi'de eyalet meclisi 2005 yılında siyahi müzisyeni "B.B. King Günü" ile onurlandırırken, Memphis kenti de geçen hafta 12 Mayıs'ı "BB King Günü" ilan etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Blues'un kralı öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz