Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Picasso tablosu Katarlı şeyhin

Giriş Tarihi: 23.5.2015
Picasso tablosu Katarlı şeyhin

179 milyon dolarla müzayedede satılan en pahalı tablo unvanını kazanan Picasso'nun "Cezayirli Kadınlar"ını eski Katar Başbakanı el Sani'nin aldığı öğrenildi

İspanyol sanatçı Pablo Picasso'nun açık artırmayla dudak uçuklatan bir fiyata satılan "Les Femmes d'Alger" (Cezayirli Kadınlar) adlı eserinin yeni sahibinin kimliği açıklandı. 179 milyon 365 bin dolarla dünya müzayede rekorunu kıran tablonun alıcısının, eski Katar Başbakanı Hamad bin Casim bin Cabir el Sani olduğu öğrenildi. Page 6 internet sitesinin haberine göre; bir dönem Katar Başbakanlığı yapan Hamad bin Casim bin Cabir el Sani, açık artırmaya telefonla katılarak değerli tabloya sahip oldu. Ancak haber kaynakları, şeyhin bu tabloyu "müstehcen" olduğu için Katar'daki evinde açık bir şekilde sergileyemeyeceğini öne sürdü. Bu nedenle şeyhin tabloyu Londra'daki evlerinden birinde tutacağı tahmin ediliyor. ABD'nin New York kentindeki Christie's Müzayede Evi'nde açık artırmaya çıkarılan Picasso'nun "Cezayirli Kadınlar" tablosu, bir sanat müzayedesinde bugüne kadar satılan en pahalı eser unvanını almıştı.

SHELL HİSSEDARI

200 milyar dolarlık bir fonun sahibi olan eski Katar Başbakanı el Sani'nin; Deutsche Bank, Volkswagen, Siemens, Shell, Tiffany ve Louis Vuitton gibi dünyanın dev şirketlerinde büyük oranda hisseleri bulunuyor. Katarlı el Sani ailesi sanat koleksiyonculuğu ile biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Picasso tablosu Katarlı şeyhin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz