Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmet Akif Ersoy'un ses kayıtları bulundu

Giriş Tarihi: 25.5.2015 10:06
Mehmet Akif Ersoy'un ses kayıtları bulundu

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un Hintli Müslümanlara verdiği vaazın ses kayıtları bulundu.

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, dedesinin Almanya'nın Berlin şehrinde bulunan Hintli Müslümanlara verdiği vaazların ses kayıtlarının bulunduğunu, bunları anlamayacağını ama sesini duymak istediğini söyledi.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN), Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon'un kaleme aldığı kitabın da ismini taşıyan "Dedem Mehmet Akif Ersoy" isimli bir konferans düzenledi. Memur-Sen Genel Merkezi'nde düzenlenen konferansa Mehmet Akif'in torunu Selma Argon, gazeteci ve yazar Fatih Bayhan, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay'ın yanı sıra dinleyiciler katıldı. Selma Argon yaptığı konuşmada, Almanya'nın Berlin kentinde 1915 yılından dedesi Mehmet Akif Ersoy'un Hintli Müslümanlara verdiği vaazların kayıtlarına ulaşıldığını belirterek, "İkinci Wilhelm tarafından Almanya'da Hintli Müslümanlara vaaz vermesi için çağrılmış. Hintli Müslümanlara halifelerine karşı savaştıklarını anlatmış. Ben onun ne dediğini anlamayacağım ama sesini duymak istiyorum" dedi.

"İSTİKLAL MARŞI'NDAN PARA ALMADIĞI GÜN CEBİNDE 2 LİRA VARMIŞ"

Dedesinin Konya'da isyan bastırmaya gönderildiğini de anlatan Argon, "Çocuklara boğazı yüzerek geçtiğini söylediğimde inanmıyorlar. Taş atmada birinciymiş. Kısmet giyip, güreş yaparmış. Halkalı Ziraat Mektebi'ni birinci bitirmiş. Dedem taklitçi olmamızı istememiş" diye konuştu.
Dedesinin yazdığı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin milli marşı olarak kabul edilen İstiklal Marşı'na da değinen Argon, "Kendisi İstiklal Marşı okunması sırasında utanıp dışarı çıkmış. İstiklal Marşı'ndan para almadığı gün cebinde 2 lira varmış. Arkadaşı 'Şu parayı alsaydın da üzerimize pardösü alsaydık' demiş. Bunun üzerine arkadaşına küsmüş, konuşmamış. Çanakkale Savaşları'nın Türk milleti tarafından kazanılmasını Kuşçubaşı Eşref'ten duyduğunda donmuş, gözlerinden yaş gelmiş ve şükür namazı kılmış. Çanakkale Şiirleri'ni ahır gibi küçük bir yerde yazıp çıktıktan sonra 'Artık ölebilirim Eşref' demiş. 63 yaşında ölürken 'Ne mutlu ki bana peygamberimin yaşında ölüyorum' demiş" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Akif Ersoy'un ses kayıtları bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz