Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Budapeşte'ye Yerebatan platosu

Giriş Tarihi: 27.5.2015
Budapeşte'ye Yerebatan platosu

Dan Brown'un "Cehennem" kitabından uyarlanan filmde Yerebatan sahneleri sarnıcın zarar görmemesi için Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de kurulan platoda çekiliyor

Dan Brown'un romanından uyarlanan "Cehennem" filminin çekimleri İstanbul'daki tarihi yarımadada başladı. Kitapta geçen Yerebatan Sarnıcı bölümleri yüksek aksiyon sahneleri olması nedeniyle sarnıcın zarar görmemesi için platoda çekilecek. Bu çekimler için sarnıcın aynısı Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de kuruldu. Tüm dünyada satış rekorları kıran kitap serisinin son romanında macera İstanbul'da devam ediyor. Kitabın film çekimleri için İstanbul'da inceleme yapan Dan Brown, Floransa'da başlayarak hedefi insanlığı yok etmek olan kötü bir bilim adamının peşinde koştuğu hikâyenin düğümünü İstanbul'da çözüyor. "Cehennem" romanının son 100 sayfasında İstanbul macerasına yer veren Dan Brown, Yerebatan Sarnıcı'nı da hikâyenin önemli mekânlarından biri olarak kullanıyor. Romandaki gizemin kör düğümü Ayasofya ve Yerebatan'da çözülüyor. Tarihi yarımadada çekimlerine başlanan "Cehennem" filminde Yerebatan sahneleri Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki platoda gerçekleştirilecek. Tarihi yapının sütunları ve mimarisinin korunması amacıyla yapılan çekimlerde sarnıcın görünümü kopyalanacak.

ZİYARETÇİ SAYISI ARTTI

Turistlerin İstanbul'da en çok ziyaret ettiği tarihi mekânların başında gelen Yerebatan Sarnıcı, Cehennem romanının yayımlanmasından sonra tüm zamanların ziyaretçi rekorunu kırmıştı. Özellikle yaz aylarında sarnıcın ziyaretçi sayısı iki kat arttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Budapeşte'ye Yerebatan platosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz