Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'den sonra Fransa'da katılmayı istemiyor

Giriş Tarihi: 29.5.2015 14:05
Türkiye'den sonra Fransa'da katılmayı istemiyor

'un kurucu üye ülkelerinden Fransa, "siyasete alet edildiği" gerekçesiyle, yarışmaya bundan sonra katılıp katılmamayı tartışıyor.

Yarışmanın yayın hakkını elinde tutan devlet televizyonu "France 2" kanalının müzik yayınları sorumlusu Nathalie Andre, RTL kanalına yaptığı açıklamada, yarışmanın jeopolitik oyunlara sahne olduğunu ileri sürdü ve "Artık Fransa'nın bu yarışmaya katılmasını istemiyorum" dedi.

"France 2" yönetimi ise yaptığı yazılı açıklamada, cumartesi günü yapılan şarkı yarışmasının 4,4 milyon izleyiciyle Fransa'da en çok izlenen programı olduğuna dikkati çekti. Kanal yönetimi, Fransa'nın yarışmayı terk etmesinin ise söz konusu olmadığını bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, France Inter Radyo Kanalı'na yaptığı açıklamada, yarışmayı protesto etmek yerine daha iyi şarkılarla katılımın sağlanmasını talep etti.

Fabius, bu yılki yarışmada ülkesini temsil eden şarkıyı "eski moda" bulduğunu da ifade etti.

Fransa, Eurovision yarışmasını en son 1977 yılında kazanmıştı. Ülkesi adına yarışmayı kazanan Marie Myriam de bu yılki yarışmada ülkenin iyi bir şarkıyla temsil edilmediğini savundu.
Myriam, "Roland Garros Tenis Turnuvası'nı en son kazanan tenisçi Yannick Noah. 1983'den bu yana bu turnuvayı kazanan Fransız yok. Turnuvayı terk mi edelim" diyerek tepkisini dile getirdi.

Geçen cumartesi günü Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan 60'ıncı Eurovision Şarkı Yarışması'nda Fransa'yı temsil eden Lisa Angell, "N'oubliez pas" adlı şarkısıyla 25'inci olmuştu. Yarışmayı İsveç adına yarışan Mans Zelmerlöw, "Heroes" adlı şarkısıyla kazanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den sonra Fransa'da katılmayı istemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz