X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Japonya'da Ertuğrul rüzgârı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Japonya'da Ertuğrul rüzgârı

  • Giriş Tarihi: 12.6.2015
Japonya'da Ertuğrul rüzgârı
Japonya'da Ertuğrul rüzgârı

125 yıl önce Japonya'da batan Ertuğrul firkateyninde şehit olan denizciler anısına düzenlenen 4 günlük anma törenine, 600 kişi ile söylenen mehter marşı ve Türk-Japon bayrakları damga vurdu

Japonya'da 125 yıl önce Ertuğrul firkateyninde şehit olan denizciler için 4 gün süren bir anma töreni düzenlendi. Japonların da yoğun ilgi gösterdiği törenlere 600 kişi ile söylenen Mehter Marşı ve Türk- Japon bayrakları damga vurdu. 125 yıl önce Kuşimoto kıyılarında batan Ertuğrul firkateyninde şehit olan 531 Türk denizci, Yunus Emre Enstitüsü ve Harbiye Askeri Müze Mehteran Bölüğü işbirliği ile Japonya'da düzenlenen etkinliklerle anıldı. Kushimoto Kültür Merkezi'ndeki anma törenlerine Japon Prenses Akiko Mikasa ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile çok sayıda Türk ve Japon da katıldı. Etkinlikte sahne alan mehteran bölüğü izleyenleri adeta büyüledi. Türk ve Japon bayrakları sallayan binlerce kişi renkli görüntüler oluşturdu.

FOTOĞRAF KUYRUĞU

Etkinlikler kapsamında Tokyo'nun işlek merkezlerinden biri olan Omotesando Caddesi'nde de "Türk- Japon Dostluğunun 125. Yılı" adıyla yürüyüş yapıldı. Hafta boyunca süren etkinliklerde Türk ve Japon bayraklarını sallayan binlerce kişi, acı hatıraya sahip çıktı. Mehter grubunun performansı büyük ilgi uyandırırken, fotoğraf çekmek isteyenler köprü üstlerinde ve yol kenarlarında uzun kuyruklar oluşturdu. Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, "Bu durum, Japonların bizi ne kadar çok sevdiğinin açık bir kanıtı" dedi. Enstitü Müdürü Telat Aydın ise Japon medyasının etkinliklere büyük ilgi gösterdiğini, büyük kitlelere ulaşıldığını ifade etti. Japon Kralı Meiji'yi ziyaret ettikten sonra 15 Eylül 1890'da yurda geri dönmek için Yokohama Limanı'ndan ayrılan Ertuğrul firkateyni, tayfun sebebiyle bir gün sonra Kuşimoto açıklarında kayalıklara sürüklenerek battı. 609 kişilik mürettebattan 533'ü hayatını kaybetti.