Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hitler'in 'vasat' denilen tabloları kapış kapış satıldı

Giriş Tarihi: 23.6.2015
Hitler'in 'vasat' denilen tabloları kapış kapış satıldı
Nazi Almanyası'nın faşist lideri Adolf Hitler'in 1904-1922 arasında yaptığı suluboya tablolar ve bazı çizimlerinden oluşan koleksiyonu Almanya'nın Nürnberg kentindeki Weidler Müzayede Evi'nde açık artırma usulüyle satıldı.

RESSAM OLACAKTI

Gençlik yıllarında resme merak duyan ancak Viyana Sanat Akademisi'ne yaptığı başvuru reddedilince hevesi kırılan Hitler'in müzayedede en yüksek fiyata satılan eseri 100 bin euro ile Kral 2'nci Ludwig'in Bavyera'daki Neuschwanstein Kalesi'ni resmettiği suluboya çalışma oldu. Tabloyu bir Çinli koleksiyoner satın aldı. Açık artırmada en yüksek fiyata satılan ikinci Hitler tablosu ise 73 bin euroya 'Karanfiller'in durağan yaşamı' adlı suluboya çalışma oldu. Hitler'in toplam 400 bin euroya satılan tablolarını satın alanların Brezilya, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Almanya'da isimi açıklanmayan koleksiyonlerler odluğu belirtildi.

'ŞARTLI' İZİN VERİLDİ
Geçtiğimiz kasımda Hitler'in Münih'in tarihi belediye binasını resmettiği bir suluboya çalışması bir Arap koleksiyoner tarafından 162 bin euroya satın alınmıştı. Hitler'in gençliğinde yaptığı 2 bin resmin olduğu söyleniyor. Ancak sanat uzmanları eserlerin birçoğunun resim sanatı açısından 'vasat' olarak değerlendirilebileceğini belirtiyor. Almanya Hitler tablolarının satışına, eserlerinde ya da müzayede tanıtım broşürlerinde yasaklanan Nazi sembollerinin olmaması şartıyla izin vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hitler'in 'vasat' denilen tabloları kapış kapış satıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz