Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul siluetine hat yazdı

Giriş Tarihi: 18.8.2015 12:26 Güncelleme Tarihi: 18.8.2015 14:00
İstanbul siluetine hat yazdı

Türk-İslam sanat ve geleneğini çağdaşa,çağdaş sanatı da Türk-İslam geleneğine katan genç sanatçı Çilek, bu kez de farklı bir eser ile sanatseverlerin karşısına çıktı. Sanatçının video-art türündeki son çalışması Panorama 1453 Tarih Müze’sinde sergilenmeye başlandı.

ilk bakışta bize yabancı gelen bir çalışma gibi. Ama Zeynep Çilek Video-Art'ı o kadar iyi özümsemiş ki, sihirli dokunuşları ile çağdaş sanat içerisine geleneğimizi yerleştirmiş. Sanatçı eserini şöyle anlatıyor:

"İzleyenlerin karşısında bir İstanbul şehri var. Ama kentin siluetini oluşturan hat yazı var aslında ekranda.
"İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur"
hadis-i şerifi.

Fona ise martı seslerini ezan edaları ile süsledim . Bu eserim şehrin sahibi olma duygusunu, bir medeniyetin, bir şehri hem kuşatıp, hem fethedip, hem de yeniden üretme duygusunu anlatıyor. İşimde kendi kültürümüzü merkeze alan bir çağdaş sanat üretmeye çalıştım.
İstanbul'un müjdeli bir şehir olduğuna tekrar vurgu yapmak istedim"


Fatma Zeynep Çilek kimdir?

1984 yılında Ankara'da doğdu. Lise yıllarında geleneksel süsleme sanatları üzerine dersler aldı. Amerikan Üniversitesi'nde okurken aldığı psikoloji eğitimini sanatla olan bağı nedeniyle ilerletti ve sanat terapistliği alanında eğitim aldı. Topkapı Sarayında geleneksel süsleme sanatları eğitim aldı. İstasyon Sanat Akademisi'nde batı sanatı derslerine Hülya Düzenli atölyesinde devam etti. Fransız ressam Reyhan Akant'ın atölyesinde çalıştı. 2012 yılından beri Nişantaşı'ndaki atölyesinde heykel ve resim çalışmalarına devam eden sanatçı, 2013 Yılında Başbakanlık Osmanlı Arşivi Müze Müdürlüğü görevi de yaptı.Üniversite ve kurumlarda sanat eserleri restorasyon üzerine konferanslar verdi.2011- Medeniyetler İttifakı Conrad Otel / İSTANBUL 'Premium',
2012 Hilton Double Three / İSTANBUL 'Tümden Gelim'
2013 – Yıldız Sarayı / İSTANBUL 'En güzel isimler – Huu'
2014 Hermes Trimegistus Galeri / İSTANBUL 'Yaratılış'
2014 Le Cinque Lune Gallery / Rome 'Yaratılış – Creation'

PANORAMA 1453
Panorama 1453 Tarih Müzesi, Topkapı Kültür Parkı'nın içinde. Bir çağın kapanıp yeni bir çağın açıldığı, fethin destanının yazıldığı, II. Mehmed'in Fatih olarak anılmaya başlayıp; Bizans'ın, İstanbul'un ve gönüllerin fetih olunduğu alanda kurulu. Kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısında bulunan müze, 31 Ocak 2009 tarihinde zamanın Başbakanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Halen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından işletiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul siluetine hat yazdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz