Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ'ten Palmira arkeoloğuna infaz

Giriş Tarihi: 20.8.2015
DAEŞ'ten Palmira arkeoloğuna infaz

DAEŞ, Palmira antik kentinde çalışan uluslararası akademik dergilerde makaleleri yayımlanan arkeoloğu öldürdükten sonra cansız bedenini ana meydandaki sütuna astı

Suriyeli yetkililer, Palmira antik kentinin bakımından sorumlu arkeolog Halid Esad'ın DAEŞ tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Suriye Müzeler ve Tarihi Eserler Genel Müdürü Maamun Abdülkerim tarafından yapılan açıklamada; 82 yaşındaki Halid Esad'ın DAEŞ militanları tarafından başının kesildiği ve bedeninin de Palmira'daki antik Roma sütunlarına asıldığı bildirildi. Olayın fotoğrafları örgüt tarafından internette yayımlandı. Halid Esad'ın yaklaşık bir ay önce DAEŞ tarafından esir alındığı ve sorguya çekildiği bildirildi. 50 yılı aşkın süredir Palmira'da çalışan arkeolog Halid Esad'ın, antik kente dair çok sayıda eseri bulunuyordu. UNESCO dünya mirası listesinde de yer alan Palmira'da ABD'li, Fransız, Alman ve İsviçreli arkeologlarla da ortak projeler yürüten Esad'ın, uluslararası akademik dergilerde de makaleleri yayımlanmıştı.

'ÇÖLÜN İNCİSİ'

Geçen yıl mayıs ayında Palmira kentini ele geçiren DAEŞ'in antik kente zarar verdiğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor ancak haziranda kent yakınlarındaki iki türbenin havaya uçurulduğu biliniyor. "Çölün incisi" olarak bilinen iki bin yıllık tarihi kentteki taşınabilir bazı eserler, Palmira DAEŞ'in eline geçmeden önce Suriyeli yetkililer tarafından güvenli bölgelere nakledilmişti. En büyük gelir kaynaklarından biri tarihi eser kaçakçılığı olan örgütün, Palmira'dan taşınan eserlerin peşinde olduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ'ten Palmira arkeoloğuna infaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz