Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Roby Lakatos Bilkent'te konser verecek

Giriş Tarihi: 3.9.2015 15:05
Roby Lakatos Bilkent'te konser verecek

Farklı çevrelerce “şeytanın kemancısı”, “doğaçlama ustası” olarak tanımlanan Roby Lakatos 19 Eylül’de Bilkent Odeon’da.

Pek çok insanın sözle ifade edemediği duyguyu kemanın tellerinde yarattığı titreşimle anlatabilen virtüöz Roby Lakatos, Macar müzisyenlerden oluşan topluluğuyla Bilkent Odeon'da bir konser verecek.

Amaçları müzikal özgürlük için, içtenlikle, eşsiz virtüözitelerini yansıtarak, şaşırtıcı repertuvarlarıyla unutulmaya yüz tutmuş melodileri yeni ve orijinal aranjmanlarla bir araya getirip seyirciye sunmak olan Roby Lakatos Ensemble, prestij sahibi Alman müzik ödülü olan ECHO Klasik ödülüne sahip.

19 Eylül'de Bilkent Odeon'da saat 20.30'da başlayacak konser programı "La Passion-Tutku" başlığını taşıyor.

Roby Lakatos Ensemble, konserde Astor Piazzolla'nın Oblivion'undan Rimsky-Korsakov'un The Flight of the Bumblebee'sine sevilen eserler, dans melodileri içeren çok zengin bir program sunacak.

Roby Lakatos kimdir?


Klasik, caz ve kökeninde yatan Çingene müziğini aynı derece ustalıkla ve benzersiz bir incelikle bir araya getirebilen keman virtüözü Roby Lakatos, 1965'te Macaristan'da doğdu.

Müziğe çok küçük yaşta başladı ve 9 yaşında bir çigan müzik topluluğunda birinci kemancı oldu. Yeteneğini Budapeşte'deki Bartok Konservatuvarı'nda geliştirdi, 1984'te bu okulda klasik keman birinciliği ödülü aldı. Sadece güçlü bir virtüöz değil, farklı tarzları birleştiren çok yönlü repertuvarı ile sıra dışı bir müzisyendir.

Klasik müzik eserlerini, caz parçalarını ve Macar halk şarkılarını aynı rahatlıkla icra eden Lakatos, klasik tanımlamalara meydan okuyan nadir müzisyenlerdendir. Yorum gücünü doğaçlama ve beste çalışmalarından alan bir icracı olan Lakatos, günümüzde ender karşılaşılan evrensel sanatçılardan biridir. Roby Lakatos'un performansını sergilediği sahneler arasında, Avrupa, Asya ve Amerika'nın en saygın konser salonları ve festivalleri bulunmaktadır.

Menuhin ve Vadim Repin gibi dâhi kemancıların hayranlığını kazanmış Lakatos'un keman stili Stéphane Grapelli'yle karşılaştırılmaktadır. Lakatos, 2004 yılının Mart ayında Londra Senfoni Orkestrası'nın düzenlediği ve Maxim Vengerov'un da katıldığı "Keman Dâhileri" festivali kapsamında orkestra ile birlikte gerçekleştirdiği konserle büyük övgü almıştır. Roby & Ensemble adı altında topladığı 1999 ECHO Klasik ödüllü topluluk Herbie Hancock, Joshua Bell, Nigel Kennedy gibi müzisyenlerle de işbirliği yapmıştır.

Bu zamana kadar 11 albüm çıkaran Lakatos ilk CD'sini 1998'de Deutsche Grammophone etiketiyle çıkarmıştır. Çingene stilini yansıtan "Fire Dance" albümü ile bu stili Yiddiş ve Klezmer repertuvarıyla birleştirdiği; Monteverdi'den 20. yüzyıla uzanan tango, funk, caz, vals unsurları içeren "Klezmer Karma" albümü Lakatos'un türlerle sınırlandırılmaktansa farklılıklara ve doğaçlamalara olan düşkünlüğünü göstermektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roby Lakatos Bilkent'te konser verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz