Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Palmira'da artık zafer takı da yok

Giriş Tarihi: 6.10.2015
Palmira'da artık zafer takı da yok

Suriye'deki antik Palmira kentini sistematik olarak yok eden DAEŞ militanları, iki bin yıllık zafer takını da havaya uçurdu. Suriye Müzeler Müdürü "Bütün şehri yok etmelerinden korkuyoruz " dedi

Suriye Tarihi Eserler ve Müzeler Dairesi, DAEŞ militanlarının antik Palmira kentinde Roma döneminden kalma tarihi kemeri havaya uçurduğunu bildirdi. "Zafer takı" olarak bilinen kemerin iki bin yıllık olduğu düşünülüyor. DAEŞ militanları antik kentte iki tarihi eseri de havaya uçurmuştu. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de haberi doğruladı. Suriye Tarihi Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Mamun Abdülkerim, "Bu, antik kentin sistematik bir şekilde yok edilmesidir. Amfitiyatro ve sıra sütunları da yıkmak istiyorlar. Bütün şehri yok etmelerinden korkuyoruz " açıklamasını yaptı. Yıkımın savaş suçu olduğunu belirten UNESCO'nun Genel Müdürü Irina Bokova, "DAEŞ"in Suriye halkını bilgisinden, kimliğinden ve tarihinden mahrum bırakma çabalarına karşı uluslararası topluma birlik olma" çağrısında bulundu. Ağustos ayının başında Baalşamin Tapınağı'nı yıkan örgüt geçen ay ise üç kule mezarı havaya uçurduğunu açıklamıştı. Suriyeliler tarafından Tedmur olarak adlandırılan Palmira kenti UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Arkeolojik sitede binden fazla sütün, bir Roma suyolu ve 500 mezardan oluşan bir mezarlık da bulunuyor. Kentteki M.S. 1'inci ve 2'nci yüzyıldan kalma mimari yapılar, Yunan ve Roma sanatının yanı sıra yerel sanat anlayışının ve Farisi sanatın izlerini barındırıyor.

Her yıl 150 bin turist geliyordu
Çölün ortasında, palmiye ağaçlarıyla çevrili antik Tedmur kenti tarihi öneminin yanı sıra "Çölün Gelini" olarak da biliniyor. Kentte sonradan kiliseye çevrilmiş tapınaklar, mezarlar ve sıra sütunlar yer alıyor. Antik kentte üç bin kişi kapasiteli bir amfitiyatro da bulunuyordu. DAEŞ, Palmira kentini bu sene mayıs ayında ele geçirmişti. Ülkede iç savaşın başladığı 2011'e kadar Palmira kentini her sene 150 binden fazla turist ziyaret ediyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Palmira'da artık zafer takı da yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz