Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör suçu işleyen için mahkemeye gerek yok

Giriş Tarihi: 18.10.2015
Terör suçu işleyen için mahkemeye gerek yok

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü alan kişilerin terör suçu işlemesi halinde, ödül mahkeme kararına gerek olmadan geri alınabilecek

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'ne ilişkin yeni yönetmelik dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Daha önce Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü alan kişinin terör gibi suçları işlemesi halinde ödül sadece mahkeme kararıyla geri alınabiliyordu.

TÜRK KÜLTÜRÜ VURGUSU
Yeni yönetmelikte ise bu tip suçları işleyenlerin ödüllerinin mahkeme kararına bakılmaksızın doğrudan "değerlendirme kurulu" ve Cumhurbaşkanının onayı ile geri alınacağı hükmü getirildi. Yeni yönetmelikte dikkat çeken bir başka ayrıntı ise "özgün eserleri ve hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişilere de" ödül verilebilecek olması. Eski yönetmelikte sadece kültür sanatın yücelmesine katkı veren kişilerin kapsamda olduğu ifade edilirken, yeni yönetmelikle, "Türk kültür ve sanat hayatına önemli katkılarda bulunan, Türk kültür sanatının yücelmesine çalışan, özgün eserleri veya hizmetleriyle üstün kabiliyet gösteren kişi ve kurumların" ödüllendirileceği belirtildi. Ödül olarak "madalya, berat ve rozet" veriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör suçu işleyen için mahkemeye gerek yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz