Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sandıkta demlenen tarih' görücüye çıktı

Giriş Tarihi: 20.10.2015 16:32
'Sandıkta demlenen tarih' görücüye çıktı

Amasya’da 200 yıllık kıyafetler ‘Sandıkta Demlenen Tarih’ adlı defilede sahnelendi.

Amasya Belediyesi Kültür Evleri'nin 2015-2016 eğitim dönemi açılış programında düzenlenen defilede gelinlik, özel ve yöresel elbiselerden oluşan 50 ile 200 yıl aralıklı tarihlerde dikilmiş 41 kıyafet genç kızların üzerinde sergilendi.

Amasya Belediyesi tarafından yaptırılan yeni kültür merkezi sahnesinde gerçekleşen defileyi Vali İbrahim Halil Çomaktekin, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, AK Parti Amasya Milletvekili Adayları Haluk İpek ile Avni Erdemir, AK Parti Amasya İl Başkanı Mehmet Ünek, diğer yetkililer ve vatandaşlar izledi.

Yaptığı açıklamada defilenin önemine değinen Başkan Özdemir, "Sandıkta demlenen üç, dört nesil önceki eserlerin, gelinliklerin, giysilerin, yöresel giysilerin bugünkü genç kızlarımızın üzerinde sergilenmesi hakikaten bizleri çok duygulandırdı. Demek ki bizim ecdadımız çok ince düşünen, zevk sahibi insanlarmış. O günkü şartlar, imkansızlıklarda ne güzel eserler ne güzel elbiseler dikmişler" dedi.

Amasya Belediyesi'nin şehrin 8 ayrı noktasında oluşturulan kültür evlerinde 3 bine yakın kadına çeşitli alanlarda meslek sahibi olabilecekleri eğitim olanakları sağladığını anlatıp tarihi kıyafetleri çeyiz sandıklarında saklayıp bugünlerde ulaştıranlara teşekkür eden Özdemir, "Kendi kızımında yaklaşık 200 yıllık bir gelinliği giymesi bir baba olarak beni duygulandırdı" diye konuştu.

Kendi gelinliği ve elbiselerinin sergilenmesinde memnuniyet duyan Gülseren Ertopçu da, "50 sene öncesine gittim. Güzel bir duygu. Onu da iyi ki korumuşum diyorum" şeklinde konuştu.

Genç kızlara önerilerde bulunan Ertopçu, "Ne olursa olsun sandığınızın bir köşesinde o güzel anınızı size her dem tazeletecek gelinliğiniz dursun" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sandıkta demlenen tarih' görücüye çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz