Türkiye'nin en iyi haber sitesi

son yolculuğuna uğurlandı

Giriş Tarihi: 22.10.2015 17:40
Muhammed Han Kayani son yolculuğuna uğurlandı

Pakistanlı yazar 'nin cenazesi, Erenköy Zihnipaşa Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Öğle namazını takiben kılınan cenaze namazına, Kayani'nin çocukları, akrabaları, eski bakanlardan İsmail Kahraman, eski milletvekili Nevzat Yalçıntaş ile Pakistan ve Hindistan'dan yazar arkadaşları katıldı.

Kayani'nin cenazesi, kılınan namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda defnedildi.

Muhammed Han Kayani kimdir?

Pakistan'ın Ravalpindi şehrine bağlı Lilhal köyünde 1935 yılında doğan Kayani, İngiltere'de U.K. Islamic Mission'ı kurdu, London Islamic Circle'ın 1962-1964 yıllarında dönem başkanlığını yaptı, 1964-1966 yıllarında, İngiltere ve İrlanda'daki kolej ve üniversitelerde Müslüman Talebe Cemiyetleri Federasyonu'nun başkanlığını yürüttü.

Londra'da 1975'te Ummah Cemiyeti'ni kuran ve cemiyet adına "The Ummah" dergisini çıkarmaya başlayan Kayani, İstanbul'a gelerek 1980 yılına kadar dergiyi çıkarmaya devam etti.

Türkiye'de IRCICA - Yıldız Sarayı'nda araştırmacı olarak çalışan Kayani, Mevdudi'nin 7 ciltlik Tefhimü'l-Kur'an çevirisinde tercüme kurulu başkanlığı yaptı. Siret Ansiklopedisi'nin danışma kurulu üyeliğini de yürüten Kayani, çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhammed Han Kayani son yolculuğuna uğurlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz