Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hurdacının topladığı 'eserler' ile kültür evi kuruldu

Giriş Tarihi: 4.11.2015 17:44
Hurdacının topladığı 'eserler' ile kültür evi kuruldu

'te hurdacılık yapan 80 yaşındaki 'in topladığı orak, avize, radyo ve saat gibi eski eşyalar ndeki "kültür evi"nde sergileniyor.

'te hurdacılık yaparak geçimin sağlayan 80 yaşındaki 'in yıllardır topladığı eski eşyalar, (KYÜ) yerleşkesinde açılan "kültür evi"nde vatandaşların ziyaretine açıldı.

Kıdeş, hayatı boyunca kazandığı tüm parayı eğitime harcadığını belirterek, 60 yıldır çeşitli yerlerden topladığı orak, avize, el lambası, şamdan, radyo, saat, seccade ve gazla çalışan buzdolabı gibi eski eşyaları üniversiteye bağışlama kararı aldığını söyledi.

Kazancını hep darda kalanlarla paylaştığını anlatan Kıdeş, aynı zamanda yüzlerce çocuğun eğitimini üstlendiğini dile getirdi.

KYÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Güvenç de öğrencilere ve yöre halkına ülke kültürünü tanıtmak amacıyla "kültür evi" kurmaya karar verdiklerini ifade ederek bu amaçla yörede kullanılan ve tarihi değeri olan malzemeleri toplamaya başladıklarını söyledi.

"Hurdacılık yaparak burs vermesini önemsiyoruz"

Araştırmaları sırasında tanıştıkları Kıdeş'ten çok ciddi malzeme desteği aldıklarını anlatan Güvenç, "Bağışladığı malzemeleri burada sergiliyoruz. Kıdeş'in 'Benim için bir hurda bir burs anlamına geliyor' cümlesi bizleri çok etkiledi. Hurdacılık yaparak kazandığı parayla öğrencilere burs vermesini önemsiyoruz" diye konuştu.

Yöre halkının da destek verdiği "Kilis Kültür Evi"nin ziyarete açıldığını kaydeden Güvenç, Kıdeş başta olmak üzere projeye katkı sağlayanlara teşekkür etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hurdacının topladığı 'eserler' ile kültür evi kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz