Türkiye'nin en iyi haber sitesi

aşıklarına çekmeceden çıkan 70'li yılar!

Giriş Tarihi: 4.11.2015 10:15
İstanbul aşıklarına çekmeceden çıkan 70'li yılar!

Çekmecesinden yetmişli yıllara özel kareleri çıkaran Akademisyen , siyah beyaz kareleri aşıklarıyla paylaşıyor...

Akademisyen , 40 yıl sonra çekmecesinden çıkardığı fotoğraflarla 'un tarihine ışık tutuyor. 'Yetmişlerden Fotoğraflar' adlı sergideki her bir kare sessiz bir öyküyü anlatıyor...

Mimarlık ve sanat kuramcısı, akademisyen Aykut Köksal, 1971-1979 yılları arasındaki İstanbul'u gözler önüne seren kişisel arşivini gün yüzüne çıkardı. Köksal'ın 'Yetmişlerden Fotoğraflar' adını taşıyan ve 1971-1979 arasında çektiği fotoğraflardan oluşan sergisi, 5 Kasım'da Schneidertempel Sanat Merkezi'nde görücüye çıkacak.

Sessiz bir öykü gibi

İki yıl önce, Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde açtığı 'Sessizlik ve Işık' adlı fotoğraf sergisinde Osmanlı anıtsal yapılarının mekanlarını ele alan Köksal, bu kez tanıklık ettiği 'Yetmişler'e yöneliyor ve 40 yıl sonra çekmecesinden çıkardığı fotoğraflarla, bir dönemin sessiz yanını, ışığını, mekânlarını, yapılarını, insanlarını gösteriyor. Arşiv karelerinde o yılların ruhu, siyah-beyaz fotoğraf estetiğinden süzülen bir bakışla sergileniyor.

Fotoğrafların büyük bir bölümü 'Yetmişler'in İstanbul'unu yansıtan karelerden oluşuyor. Kentle yeni tanışmış geleceğin İstanbulluları, henüz ölüme terk edilmemiş Boğaz vapurları, inatla yaşamayı sürdüren ahşap evler dikkat çeken kareleri oluşturuyor. Bir 'İstanbul Hatırası'nı ölümsüzleştirmek için bekleyen sokak fotoğrafçıları, köprüsüyle, mavnalarıyla Haliç, karanlık ve dingin hazireler, Kumkapı'nın balıkçıları ve her biri sessiz bir öykü anlatan kent insanları da arşivden çıkartılan özel fotoğraflar arasında yer alıyor.

Aykut Köksal'ın "Yetmişlerden Fotoğraflar" başlığını taşıyan kişisel sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi'nde 6 Aralık 2015 tarihine dek açık kalacağı belirtilirken, Köksal, "İstanbul âşığı herkesi bu sergiye bekliyoruz. Kentin dünden bugüne uzanan serüvenine ışık tutacak özel kareleri gün yüzüne çıkardık" diyor. Cumartesi günleri kapalı olan Schneidertempel Sanat Merkezi'nin, hafta arası her gün 13.00-17.00 arasında, pazar günleri ise 12:00-16:00 arasında gezilebildiği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul aşıklarına çekmeceden çıkan 70'li yılar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz