Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lılar buldukları 'i sergilemek istiyor

Giriş Tarihi: 5.11.2015 12:42
Tokatlılar buldukları İncil'i sergilemek istiyor

Polis tarafından düzenlenen operasyonla ele geçirilen yaklaşık 1000 yıllık altın varaklı , ’ta sergilenmek isteniyor.

Kültür ve Turizm Müdürü , 'in bilinen tarihinden daha eski olabileceğini belirterek, kesinleşmesi için karbon testi yapılacağını söyledi.

İncil'in Anadolu'da yazıldığını vurgulayan Akyüz, "İncil, Süryanice yazılmış, altın varaklarla süslü, değeri ve orijinalliği tartışılmaz. Bunu kaçakçılık şube müdürlüğü yakaladığı için bir mahkeme süreci var. Bu zaman zarfında müzemizde emanet olarak duracak. Mahkeme bittikten sonra umarım, müzemizde kalır. Anadolu'da yazılan ilk Kur'an-ı Kerim'i de müzemizde bulunduruyoruz. Böyle bir İncil'in teşhirini yapmaktan büyük bir mutluluk duyarız. Gelen insanlarımıza zenginliğimizi göstermiş oluruz" dedi.

İncil'in Tokat'a ait olup olmadığının bilinmediğini anlatan Akyüz, Süryanice yazıldığı için Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne ait olabileceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

27 Ekim'de Kent merkezinde üç şahsın tarihi eser satacağı bilgisine ulaşan Tokat İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, düzenledikleri operasyonda 51 yaprak, 102 sayfa, yaklaşık 1000 yıllık, Eski Süryanice yazılmış, iç ve dış kısımları tahrip olmuş, içerisinde altın varaklı Hristiyanlık dinine ait dini motifler olan İncil ele geçirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tokatlılar buldukları İncil'i sergilemek istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz