X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Şizofreni serüveni sergisi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

serüveni si açıldı

  • Giriş Tarihi: 6.11.2015 14:37
Şizofreni serüveni sergisi açıldı
Şizofreni serüveni sergisi açıldı

Cermodern Salonu'nda açılan sergi hastalığı konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyerek Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor.

Dernekleri Federasyonu Başkanı , tarih öncesinden günümüze şizofreni hastaları ve tedavi serüvenini ele aldığı "Görmezden gelmeyelim" konulu sini 'da açtı.

Ankara Cermodern Sergi Salonu'nda açılan sergi, şizofreni hastalığı konusunda toplumsal farkındalık yaratmayı hedeflemesi ve konunun uzmanlarınca hazırlanması nedeniyle Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyor.

Zengin içeriği, üç boyutlu prizmalar, görsel ve işitsel efektler, davetliler tarafından ilgiyle incelendi. Sergideki görsel materyallerden, dönen yatak ve aynalar, davetlilerin merakını çeken objeler arasında yer aldı.

Soygür şizofreni hastalığının tanımını yaparak, "Toplumda şizofreninin iyi anlaşılması için bir çaba sarf ediyoruz. Şizofreni toplum tarafından iyi bilinmeyen ama olumsuz atıflarla anılan bir hastalık. O nedenle biz de bu hastalığın önündeki en büyük engel olan damgalamayı, ayrımcılığı ortadan kaldırmak için çaba sarf ediyoruz" dedi.