Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kremlin'de bağlama nağmeleri

Giriş Tarihi: 9.11.2015 15:19 Güncelleme Tarihi: 9.11.2015 15:19
Kremlin'de bağlama nağmeleri

Rus sanatçı , Türkiye'de çalmayı öğrendiği bağlamayı, Rus gençlere sevdirmeye çalışıyor.

Teplova, hem Rusya'nın farklı yerlerinde verdiği çeşitli konserlerde Türk nağmeleri seslendiriyor hem de ilgilenenlere bağlama dersleri veriyor. Bağlama öğrenmek için birkaç ay Türkiye'de yaşayan, bu sürede Türkçe de öğrenen Teplova şimdi bağlama için beste bile yapıyor.

Moskova'daki Türk Kültür Merkezi'nin düzenlediği etkinliklere devamlı katılan Teplova, buradaki amatör ve profesyonel sanatçılarla türküler söylüyor.

Kızıl Ordu Korosu'nda da bağlama çalan Rus sanatçı, en son Kremlin Devlet Sarayı sahnesinde düzenlenen sanat gecesinde türkü seslendirdi.

Kremlin'deki konserini değerlendiren Teplova, Türk kültüne ve müziğine hayran olduğunu, bu kültürden bir şeyler almak istediğini, müzisyen olduğu için de bağlama çalmayı öğrendiğini anlattı.

Çocukluğunda, ebeveynleriyle Türkiye'ye sık sık seyahat ettiğini ve tarihi yerleri gezdiğini ifade eden Teplova, "Ben Türk kültüründen bir parça almayı değil, Türk kültürünün benim bir parçam olmasını istedim. Müzisyen kişiliğim beni en orijinal ve olağanüstü Türk müzik aleti olan bağlamayı öğrenmeye itti" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kremlin'de bağlama nağmeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz