Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 25.11.2015 17:46
'At'nağme-Atlar ve Hatlar' sergisi açıldı

Dr. Süleyman Saim Tekcan'ın at konulu ve 'Ottoman' kaligrafi temalı isimli si 'da ziyarete açıldı.

Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen nin, Nevmekan'da gerçekleşen açılışında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, serginin çok özel bir sergi olduğuna vurgu yaparak, "Çok kıymetli Süleyman Saim Tekcan hocamıza, bu eserleri Üsküdar'da İstanbullularla buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum" dedi.

Kültür ve sanat mekanlarındaki çalışmaların artmasının özellikle gençler adına önemli bir zenginlik olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Türkmen, şunları söyledi:

"Süleyman Saim Tekcan hocamızın hayatı sanata, sanatçıya ve öğrencilere adanmış bir hayat. Güzel sanatlar fakültelerindeki başarılı çalışmalarıyla, kurucu dekanlığıyla ülkemizde özel bir neslin yetişmesinde çok emeği var. Kendisine çok teşekkür ediyoruz."

Sergiye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan , atların dünyadaki en kutsal yaratıklardan biri olduğunu dile getirerek, "At olmasaydı dünyadaki hiçbir imparatorluk olmayacaktı" diye konuştu.

Türklerin at sırtında Anadolu'ya geldiğini kaydeden Tekcan, Osmanlı İmparatorluğu'nun at sayesinde kurulduğunu ifade etti.

Tekcan: "Atlar güç kaynağıdır"

Sanatçı Tekcan, son otuz beş yıldır yaptığı resim ve gravürlerinde at figürünü işlediğine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

"Sergiyi Nevmekan'da düşündüm. Çünkü burası eski bir tramvay deposu. Eskiden tramvayları da atlarla çekiyorlardı. Atlar güç kaynağıdır. Bugün kullandığımız otomobillerin de hala kaç beygir gücünde olduğunu konuşuyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'At'nağme-Atlar ve Hatlar' sergisi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz