Türkiye'nin en iyi haber sitesi

çekme çılgınlığına son!

Giriş Tarihi: 25.11.2015 11:09 Güncelleme Tarihi: 25.11.2015 11:14
Fotoğraf çekme çılgınlığına son!

'daki 'dan çağrı var. Ünlü , ziyaretçilerine seslendi.

'daki ulusal , ziyaretçilerin cep telefonları ve kameralarıyla çekmeyi bırakıp, gerçekten sergilenen eserlerle ilgilenmelerini sağlamak için yeni bir yola başvurdu. Müze yönetimi, ziyaretçilerden kameralarını evde bırakmayı ve müzedeki eserleri bir kağıda çizmelerini istedi.

Müze içeride fotoğraf çekilmesini yasaklamış değil. Web sitesinden yapılan duyuruda, mobil telefonlar ve kayıt cihazlarıyla çevrildiğimiz günümüz dünyasında, müze ziyaretlerinin de pasif deneyimlere dönüştüğü anımsatıldı: "Ziyaretçilerin dikkati çok kolay bir şekilde dağılıyor ve çoğu kez içerideki güzelliği tam olarak deneyimleyemiyorlar. Rijksmuseum olarak ziyaretçilerimizin çizim yapmalarını istiyor ve böylece onların ın ve tarihin güzelliğini keşfedip tadını çıkarmalarına yardımcı olmak istiyoruz."

Müzenin açıklaması "Resim yapma yeteneğinizin olması gerekmiyor, zira önemli olan ortaya çıkacak olan çizim değil, o süreçte sizin çizmek istediğiniz eseri incelemeniz" sözleriyle devam ediyor.

Müze bu amaçla ekimin son haftası bir de 'Büyük Çizim' etkinliği organize ederek içerideki eserlerin çizimini yapmak isteye ziyaretçilerine defter-kalem dağıttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fotoğraf çekme çılgınlığına son!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz