Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile kültürel miras yaşatılıyor

Giriş Tarihi: 3.12.2015 17:32
Kanaviçe ile kültürel miras yaşatılıyor

'in geleneksel el sanatlarından olan nin işlendiği elbiseler kültürel bir miras olarak yaşatılıyor.

'in geleneksel el sanatlarından olan işlemeli elbiseler İsrail ablukasının üretimde yol açtığı zorluklara meydan okuyor.

Filistin'in geleneksel el sanatlarından olan kanaviçenin işlendiği elbiselerden, kişinin köylü mü şehirli mi olduğu anlaşıldığı gibi aynı zamanda yaşı, evli veya bekar olma durumu da belli oluyor.

Nesilden nesile aktarılan bu elbiselerdeki kanaviçe modelleri ve renkleri köyden köye farklılık gösteriyor. Ancak hazır giyimin yaygınlaşmasıyla bu elbiselerin kullanım alanının özel günlerle sınırlı kaldığı ifade ediliyor.

Tarihi miras

Filistin'in geleneksel kanaviçesini işleyen kadınlardan biri olan Nevval el-Guseyn (58), "Filistin'in kanaviçesi bizim tarihi mirasımızdır. Hala güçlü şekilde varlığını sürdürüyor. Moda ve hazır giyim kültürüne rağmen geleneksel kıyafetlere kanaviçe uygulanıyor" dedi.

Filistin kanaviçesinin en önemli ürünlerinden olan kanaviçelerle bezeli elbiselerin modern tasarımlarla harmanlanması sonucu tarihin yeniden gün yüzüne çıktığını anlatan Guseyn, "Nakış artık, genç ve ileri yaşlardaki kadınların kıyafetlerine, başörtülerine, çantalara ve cüzdanlara taşındı. Özel günlerde giyilen kıyafetlerde, aksesuarlarda, ayakkabılarda ev eşyalarında ve çerçevelerde kullanılıyor" diye konuştu.

Üzerinde geleneksel nakış işlemesi bulunan ürünlerin yalnızca kadınlar için olmadığını, erkekler için de kolye ve cep telefonu kılıfı gibi ürünler bulunduğunu belirten Guseyn, zaman zaman fiyatların yüksek olmasına rağmen kadın erkek herkesin bu ürünlere ilgi gösterdiğini kaydetti.

Guseyn, "Bu kültürel miras bizim kimliğimiz, ülkemize olan aidiyetimizin bir göstergesidir. Daha modern bir tasarımla kıyafetlerimizi moda dünyasına sokacağız" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanaviçe ile kültürel miras yaşatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz