Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 4.12.2015 10:10
Ara Güler'e 'Beyoğlu Nişanı'

Beyoğlu Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen "Geçmişten Günümüze Fotoğrafları konulu sergi Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde açıldı.

Serginin açılışının ardından, Beyoğlu Belediye Başkanı tarafından ünlü fotoğrafçı 'e bu yıl ilk defa verilen ve Üstün Hizmet Beratı takdim edildi.

ARA GÜLER'E BEYOĞLU NİŞANI

Serginin açılışının ardından, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan tarafından Ara Güler'e bu yıl ilk defa verilen "Beyoğlu Nişanı ve "Üstün Hizmet Beratı takdim edildi.

Beyoğlu Nişanını alan Ara Güler, "İstanbul'u yakalamak diye bir olay vardır. İstanbul'u yakalamak lazım. İstanbul'un içinde yaşamak yetmez. İstanbul'u tatmak lazım, kokusunu almak lazım. İstanbullu olmak lazım. İşte ben İstanbullu oldum. 1928'de ben Taksim'de doğdum. O kadar senedir İstanbul'a bakıyorum. Müsaade edin de öğreneyim. İstanbul kokudur. İstanbul'u yaşamak ve anlamak lazım. Nişan almak mühim değildir. Nişana layık olmak mühimdir. Bir sürü nişan alırsın, ne olacak yani Diploma almak gibi bir şey. Bu işin içerisinden bir şeyleri öğreniyor ve ortaya çıkarıyorsunuz diye konuştu.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da, "Ara Güler dünya çapında bir sanatçıdır. Fotoğraflarıyla Beyoğlu'nun bu değerlerini dünyaya taşımayı başarmış bir kişidir. Beyoğlu Belediyesi bugüne kadar nişan vermedi. Beyoğlu'nun bu değerlerine katkıda bulunan kurum ve kişilere bu ödülü vermek istiyoruz. İlk Ara Güler ile başladık. Onun şahsında, bütün bu değerleri taşıyan herkese minnettarız şeklinde konuştu

Sergide, ünlü fotoğraf ustası Ara Güler'in 1950'li yıllarda karanlık odada kendi eliyle bastığı ve aralarında daha önce hiç yayımlanmamış birçok fotoğrafı bulunuyor.

Sergi 10 Aralık'a kadar açık kalacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ara Güler'e 'Beyoğlu Nişanı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz