Türkiye'nin en iyi haber sitesi

125 yıllık dostluğun hikâyesi Ertuğrul 1890

Giriş Tarihi: 8.12.2015
125 yıllık dostluğun hikâyesi Ertuğrul 1890

Türkiye ve Japonya'yı ebedi dostlukta buluşturan iki tarihi olay olan Ertuğrul Firkateyni faciası ve 1985'teki Tahran Tahliye Operasyonu'nu anlatan "Ertuğrul 1890" 25 Aralık'ta gösterime giriyor

1890'da II. Abdülhamid'in Japon imparatoruna hediyesini götürdükten sonra dönüş yolunda fırtınaya tutularak batan Ertuğrul Firkateyni'ndeki 69 denizcinin Japonlar tarafından kurtarılması ve 1985'te İran-Irak savaşının başlangıcında Tahran'da mahsur kalan Japonlar'ın Türkiye tarafından tahliye edilmesi... Bu iki olayla iki ülke arasında kurulan dostluk köprüsü 125'inci yılını kutluyor. İki ülke ortak projeyle çekilen "Ertuğrul 1890" adlı filmle dostluk öykülerini beyezperdeye taşıdı. Ünlü Japon yönetmen Mitsutoshi Tanaka'nın çektiği, Eriko Komatso'nun senaryosunu yazdığı filmde Seiyo Uchino ve Shioli Kutsuna gibi ünlü Japon oyuncuların yanı sıra Kenan Ece, Alican Yücesoy, Mehmet Özgür, Deniz Oral, Uğur Polat, Melis Babadağ gibi Türk oyuncular da rol alıyor. Geçen hafta Japonya'da gösterime giren film, Türkiye'de 25 Aralık'ta sinema severlerle buluşacak.

ERDOĞAN'IN ZİYARETİYLE...
2013'te Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Türkiye ziyareti sırasında ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde 2014'te Japonya'ya yaptığı ziyarette film projesi ivme kazanmıştı. Ağustos 2014'te çekim hazırlıklarına başlandı. Çekimler için Kenan Ece ile beraber 15 oyuncu, Japonya'ya gitti. Eş zamanlı olarak Türkiye'de de çekim hazırlıkları başladı. 7 Nisan günü Türkiye çekimleri için "Motor" dendi. Antalya'da yapılan çekimler de geçtiğimiz haziranda tamamlandı.

4 BİN 500 FİGÜRAN
4 ayrı parçaya bölünen minyatür geminin değişik bölümlerinde (üst güverte, alt güverte, ambarlar, yatakhane, yemekhane ve makine dairesinde) geçen sahneler fırtına ve dalgalar ile mücadele ve batış sahneleri Antalya'da bir stüdyoda çekildi.
Batma sahneleri için özel olarak her biri 6 ton su taşıma kapasiteli dev dalga tankları üretildi.
Post prodüksiyon ve efektlerin tamamlanması için Japonya ve Türkiye'de 5 aylık bir çalışma yapıldı.
40 kişilik bir sanat ve kostüm ekibi dönem aksesuvar ve kostümlerini üretebilmek için 4 ay geceli gündüzlü çalıştı.
Türkiye çekimlerinde 160 kişilik bir teknik ekip 2 ay boyunca çalıştı.
4 bin 500 figüran projede rol aldı.
Tahran sahneleri İstanbul'da çekildi. 1985'te Tahran'daki savaş atmosferini canlandırmak için binlerce figüran kullanıldı. İstanbul çekimleri 3 hafta içinde Topkapı Sarayı, Aya İrini Müzesi, Sabiha Gökçen Havalimanı, Beykoz Kundura Fabrikası, Veliefendi Hipodromu gibi mekanlarda tamamlandı.
Filmin müzikleri, Paris'te yaşayan Japon müzisyen Michiru Oshima tarafından bestelendi. Türk Ney sanatçısı Aziz Şenol Filiz de enstrümanıyla canlı kayıtlara katıldı.

ECE, İKİ KARAKTERİ CANLANDIRDI
1890'da Kushimoto'da Ertuğrul firkateyninin sulara gömüldüğü deniz kazasından kurtulmayı başaran Türk askeri "Yüzbaşı Mustafa"ya hayat veren Kenan Ece, 1985'teki kurtarma operasyonunu anlatan sahnelerde ise, Tahran Türkiye Büyükelçiliği personeli "Murat" karakterini canlandırıyor. Ece, filmin, fedakarlık ve vefa duygularını insanlara derinden hatırlatacağını belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
125 yıllık dostluğun hikâyesi Ertuğrul 1890
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz