Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki otellerde törenleri yoğunluğu

Giriş Tarihi: 8.12.2015 09:25 Güncelleme Tarihi: 8.12.2015 09:43
Konya'daki otellerde Mevlana törenleri yoğunluğu

'da 7-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek 'nın 742. Vuslat Yıldönümü etkinliklerine yurt içi ve yurt dışından yoğun ilgi nedeniyle otellerin doluluk oranı yüzde 85'e ulaştı.

'da 7-17 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek 'nın 742. Vuslat Yıldönümü etkinliklerine yurt içi ve yurt dışından gösterilen ilgi nedeniyle otellerin yüzde 85 doluluk oranına ulaştığı bildirildi.

Her yıl sema törenleri, Mesnevi sohbetleri ve tasavvuf konserlerine katılmak için aralık ayında on binlerce yerli ve yabancı turist Konya'ya geliyor. Yoğun ziyaretçi trafiğinden en çok payını alanlar konaklama sektörü ve turizm şirketleri oluyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Yanar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mevlana'yı anma törenlerinin bu yıl da dolu dolu geçeceğini söyledi.

"Şu anda otellerde yatak sorunumuz yok"

Her yıl "Hazreti Pir"i anmak için dünyanın dört bir yanından ziyaretçinin Konya'ya geldiğini belirten Yanar, online bilet satışı ile törenlere ilginin daha da arttığını ifade etti.

Yanar, ziyaretçi sayısının son üç yılda farklı sebeplerden dolayı değişkenlik gösterdiğini belirterek, şunları ifade etti:

"2013 yılında otellerde doluluk oranı yüzde 100'e ulaşmıştı. Bu yıl ülkemizdeki seçim süreci ve dünyada yaşanan terör olayları dolayısıyla yüzde 85'lerde. Tören haftası boyunca özellikle de hafta sonları beklenen doluluk oranına ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu çok düşük bir oran değil ama yine de geçtiğimiz yıllara oranla yurt içi ve yurt dışından ziyaretçi sayısının azaldığını görüyoruz. Farklı illerde anma programları düzenlense de törenlerin başkenti Konya olduğu için, o günlerde herkes adeta Konya'ya akın ediyor. Şu anda otellerde yatak sorunumuz yok. Önceki yıllarda yetersizlikten ilçelerin otellerini kullanıyorduk. Artık gerek kalmadı, kentteki otellerimiz konaklama ihtiyacını karşılayacak kapasitede."

ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ BAŞLADI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya'daki otellerde Mevlana törenleri yoğunluğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz