Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Nuri Bilge Ceylan'ı kendime yakın hissediyorum"

Giriş Tarihi: 11.12.2015 14:59 Güncelleme Tarihi: 11.12.2015 15:00
Nuri Bilge Ceylan'ı kendime yakın hissediyorum

'' filminin görüntü yönetmeni Çekmeköy Belediyesi'nin '' konulu kısa film yarışmasında jüri koltuğunda oturuyor.

Faysal Soysal'ın "" filminin görüntü yönetmeni , Çekmeköy Belediyesi'nin "" konulu kısa film yarışmasında jüri koltuğunda oturuyor.

Bosnalı Yönetmen Şahin Sisic yaptığı açıklamada, sinemanın insanların en güçlü dışavurum aracı olduğunu belirterek, "Kur'an'ın bize yol göstericiliğinin yanında her insan kendine bir çıkış yolu, gidecek bir yol arıyor. Bunun için bazıları sinemayı seçiyor" ifadelerini kullandı.

"Nuri Bilge Ceylan'ı kendime yakın hissediyorum"

Türk sinemasından Nuri Bilge Ceylan'ı sevdiğini vurgulayan Sisic, sözlerine şöyle devam etti:

"Nuri Bilge Ceylan'ı kendime yakın hissediyorum. Ben de küçüklüğümden beri fotoğrafçılık yaptım. Dolayısıyla onun fotoğrafla anlatmak istediklerini çok daha rahat anlayabiliyorum. Ayrıca 'Bal' filminden ötürü Semih Kaplanoğlu'nu biliyorum. Onun da hikaye anlatma bakımından farklı bir yol izlediğini düşünüyorum ve kendime yakın hissediyorum. İki yıl önce de Antalya Film Festivali'ndeydim. Türkiye'nin hem doğusundan hem batısından yapılmış güzel filmler gördüm."

Hz. Muhammed'in (SAV) hayatından yola çıkılarak çekilecek "Merhamet ve Adalet" temalı kısa filmlerle ilgili olarak, "İnsanların kendi kalplerindeki resimle bugünü birleştirerek bu konuyu incelemeleri çok önemli. Geçmişle bugünü irdelemek ve içiçe katmak zorundasınız ki iyi bir şeyler çıkarabilesiniz" dedi.

"Sorumluluklarımın farkındayım"

Görüntü yönetmenliği yaptığı filmlerde görsel dil olarak filme katacağı noktalara odaklandığının altını çizen Sisic, "Hem fotoğrafçı, hem yönetmen hem de görüntü yönetmeni olduğum için farklı farklı sandalyelerde oturdum ve aslında bu üçünün de nasıl sorumlulukları olduğunun farkındayım. Ama görüntü yönetmeni olarak en önemli mesele yönetmeni anlamak ve prodüksiyonla beraber nasıl bir yol çizeceğinize, beraber neler yapabileceğinize karar vermektir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Nuri Bilge Ceylan'ı kendime yakın hissediyorum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz