Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gerçek aydın kimdir onu anlamamız lazım'

Giriş Tarihi: 15.12.2015 14:48
'Gerçek aydın kimdir onu anlamamız lazım'

Piyanist , ''Gerçek aydınlar; Hacı Bektaşi Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar, Şemslerdir. Hoca Ahmet Yesevi ise suyun kaynağıdır" dedi.

Piyanist , "Öncelikle unuttuğumuz değerlerimizi hatırlamamız, gerçek aydın kimdir onu anlamamız lazım. Gerçek aydınlar; Hacı Bektaşi Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar, Şemslerdir. Hoca Ahmet Yesevi ise suyun kaynağıdır" dedi.

Uğurlu, "Horasan'dan Anadolu'ya Sevgi Yansımaları: Anadolu Erenleri" eserini ilk kez sunduğu Konya'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hoca Ahmet Yesevi anısına hazırladığı çalışmasını anlattı. Eserini, bazı değerlere dikkati çekmek için hazırladığını belirten Uğurlu, "Öyle bir aydın profili oluştu ki bunlar nereden çıktı anlamıyorum. Biz bunlarla aynı okullarda okuduk fakat geleneklerine, inançlarına, bu toprakların değerlerine düşman, kendini aydın olarak adlandıran tipler tezahür etti ve bunların sayısı artıyor" diye konuştu.

Özünü unutan aydın profilinin karşısında gerçek sanatçıların durabileceğini dile getiren Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplumun kaybettiği değerleri tekrar hatırlatmak için çalışıyorum. Nedir o değerler? Anadolu'yu var eden, insanı insan yapan değerler, hoşgörü, sevgi kardeşlik, ilme, irfana, sanata, düşünceye, farklı inançlara hürmettir. Bunları hatırlatanlar kim, Horasan erenleri, Hoca Ahmet Yesevi'den başlayan o muhteşem akım. Hacı Bektaşi Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar, Karacaoğlanlar, Pir Sultan Abdallar, Köroğlular derken, günümüze kadar devam eden bir akım var. Bunu kaybetmememiz lazım. Bu değerler sadece bizim değil, bütün dünyanın rehberleridir. Amerika da bu insanlık kaidelerine uysa çok daha fazla gelişecek, Rusya da Çin de."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gerçek aydın kimdir onu anlamamız lazım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz