Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜBA'dan İlahiyat'a ilk ödül

Giriş Tarihi: 16.12.2015 15:11 Güncelleme Tarihi: 24.12.2015 11:30
TÜBA'dan İlahiyat'a ilk ödül

, Bilimsel Telif ve Çeviri Eser ödül programı kapsamında, 'Tarihsel Süreçte Eşarilik Maturidilik İlişkisi' adlı eseriyle TÜBA ödülünü aldı. Doç Dr. Betül İpşirli Argıt, “Kayda Değer (Mansiyon)Telif Eser Ödülü” nü almaya hak kazandı.

"Tarihsel Süreçte Eşarilik Maturidilik İlişkisi" eseriyle ödüle layık görülen , "Ben bu ödülün şahsımdan çok mensubu bulunmakla iftihar ettiğim ilahiyat camiası adına alınmış, gecikmiş bir ödül olduğunu düşünüyorum" dedi. Doç Dr. Betül İpşirli Argıt, "Rabia Gülnuş Emetullah Sultan" çalışmasıyla, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) 2015 yılı "Kayda Değer (Mansiyon)Telif Eser Ödülü" nü almaya hak kazandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HİMAYESİNDE VERİLDİ

2015 Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı, Bilimsel Telif ve Çeviri Eser ve Uluslararası Akademi Ödülleri, 14 Aralık 2015'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Bilimsel Telif ve Çeviri Eser ödül programı kapsamında, 'Tarihsel Süreçte Eşarilik Maturidilik İlişkisi' adlı eseriyle ödüle layık görülen ve ilahiyat alanında bu ödülü alan ilk akademisyen olan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kalaycı, AA'ya duygularını anlattı.

İLAHİYAT CAMİASI ADINA SEVİNDİRİCİ BİR ÖDÜL

İslam Mezhepler Tarihi Ana Bilim Dalında öğretim üyesi olan Kalaycı, Türkiye'nin en üst düzey bilim organizasyonunda böyle bir ödüle layık görülmenin onur ve gurur verici olduğunu belirterek, "Ben bu ödülün şahsımdan çok mensubu bulunmakla iftihar ettiğim ilahiyat camiası adına alınmış, gecikmiş bir ödül olduğunu düşünüyorum" dedi. Bilimin Türkiye'deki serüvenini hayal ettiğinde, ilahiyatçı olmanın bu türden bir başvuruda daha başta kendisini dezavantajlı kılacağını düşünmeden edemediğini ama yine de denemek istediğini belirten Kalaycı, "Yaklaşık 5 aylık bir değerlendirme sürecinin sonunda netice açıklandı. TÜBA'dan aldığım e-postada çalışmamın telif eser ödülü kazandığı yazılıydı ama inanın buna ilk başta inanamadım" ifadelerini kullandı.

DOÇ. BETÜL İPŞİRLİ TELİF ESER ÖDÜLÜ ALDI

Doç Dr. Betül İpşirli Argıt, "Rabia Gülnuş Emetullah Sultan: 1640-1715, 2014, Kitap Yayınevi" çalışmasıyla, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) 2015 yılı "Kayda Değer (Mansiyon)Telif Eser Ödülü" nü almaya hak kazandı.

Türkiye Bilimler Akademisi tarafından, üniversite düzeyinde nitelikli Türkçe telif ve çeviri eser üretimini özendirmek adına, 2008 yılından itibaren "Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülleri" verilmektedir.

2015 yılı Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde 14 Aralık 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜBA'dan İlahiyat'a ilk ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz