Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yunanistan ve Ermenistan engeline rağmen kültür mirası oldu'

Giriş Tarihi: 18.12.2015 15:01 Güncelleme Tarihi: 18.12.2015 15:05
'Yunanistan ve Ermenistan engeline rağmen kültür mirası oldu'

Ebru ve minyatür sanatçısı Sunal Koçal, nın "" listesine girmesi için altı ay boyunca çalıştıklarını belirtti.

Ebru ve minyatür sanatçısı , nın Kasım 2014'te "" listesine girmesi için altı ay boyunca çalıştıklarını belirterek, "UNESCO binasındaki toplantılarda Yunanistan ve Ermenistan ebrunun listeye girmesine karşı çıktılar. Dördüncü günün sonunda kazandık ve ilk defa bir geleneksel sanatımız uluslararası bir değer olarak listeye girdi" dedi.

Ebru ve minyatür sanatçısı Suna Koçal, yaptığı açıklamada, bu sene düzenlenen "" organizasyonun başkanlığını yürüttüğünü belirterek, yaptıkları çalışmaları aktardı:

"Dünyanın her yerinden ebru sanatçılarını buluşturduk ve Yalova'da ağırladık. Maalesef basın modern sanatlara ilgi gösteriyor ve geleneksel sanatlarımıza pek yer vermiyor. Biz de sanatımıza basının ilgisini çekmek için Guinness rekor denemesi yaptık, Terör saldırılarının olduğu dönemdi, ebruyla en büyük Türk bayrağını yaptık ve çok ses getirdi" diye ifade etti.

Ebru sanatının 2014 yılında UNESCO'nun "Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ne" girdiğini hatırlatarak, süreci anlattı:

"Ebrucu arkadaşım Atilla Can UNESCO'ya kişisel olarak başvurmuş fakat başvurular kişisel olarak kabul edilmiyor. Arkadaşları olarak biz de harekete geçtik ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteğini alarak dünyanın her yerinden tanıdığımız ebrucuları harekete geçirip, altı ay ön hazırlık yaptık. Bütün ebrucuların dilekçe ile birer ebrularını göndermelerini sağladık. UNESCO'ya dünyanın her yerinden ebru aktı ve en iyi hazırlanan proje oldu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yunanistan ve Ermenistan engeline rağmen kültür mirası oldu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz