Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanatını mermer ocağında yaşatıyor

Giriş Tarihi: 24.12.2015 12:29 Güncelleme Tarihi: 24.12.2015 12:33
Sanatını mermer ocağında yaşatıyor

Türkiye'ye sığınan Suriyeli heykeltıraş , Burdur'daki mermer ocağında sanatını yaşatmaya devam ediyor.

Suriye'de kurduğu sanat galerisinin terör örgütü DAEŞ tarafından yıkılması üzerine ailesiyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli heykeltıraş , Burdur'un Bucak ilçesindeki mermer ocağında sanatını sürdürüyor.

Suriye ile Türkiye arasındaki bir sınır köyünde iki çocuğu ve eşiyle yaşayan Suriyeli heykeltıraş Jamil Cacha, burada sanat galerisi kurarak eserler yapmaya başladı. Yaklaşık 40 yıldır serpantin taşından heykeller yapan Cacha, eserlerinden oluşan bir de heykel müzesi kurdu.

Suriye'deki iç savaşın ardından Cacha'nın kurduğu sanat galerisi DAEŞ terör örgütü mensupları tarafından yağmalandıktan sonra yıkıldı.

Ocaktan doğal taşlar topluyor

Ailesiyle Türkiye'ye sığınan Cacha, buradaki bir tanıdığının aracılığıyla Burdur'un Bucak ilçesindeki özel bir mermer ocağına geldi.

Burada şirket yetkilisi Süleyman Aksoy'un teklifi üzerine Cacha için sanat atölyesi kuruldu. Her gün ocağı gezerek heykellerinde kullanacağı taşları toplayan Cacha, mermer ocağında yaklaşık 2 ayda 20'ye yakın heykel yaptı.

Ocakta çalışan işçilerin de zaman zaman bulduğu ilginç taşları verdiği Suriyeli heykeltıraş, eserlerini İstanbul ve Burdur'da açacağı sergilerle sanatseverlerin beğenisine sunmak istiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanatını mermer ocağında yaşatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz