Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazeteci Halil Fincan'dan geçmişle "Güzleşme"

Giriş Tarihi: 28.12.2015 15:45
Gazeteci Halil Fincan'dan geçmişle Güzleşme

Gazeteci Halil Fincan, 12 öyküden oluşan ilk kitabı " Güzleşme " ile edebiyat dünyasına girdi. Öykülerinde yalnızlık, suçluluk hissi, kader ve ölüm gibi konuları işlediğini söyleyen yazar "Kitapta geçmişiyle veya hayatın herhangi bir anıyla yüzleşen, bunu yaparken de yapraklarını döküp güzleşen insanların hikâyelerinden kesitler var" dedi.

Yeni Asır Gazetesi Spor servisi editörü Fincan'ın kitabı Postiga Yayınları etiketiyle çıktı. Kitap geçtiğimiz günlerde düzenlenen İstanbul Tüyap Kitap Fuarı'nda okuyucuyla buluştu. Kitaba olan ilginin oldukça yoğun olduğunu belirten Fincan, öyküleri hakkında "Buradaki Güzleşme hali hüznün katmanlarını oluşturuyor. Bu bazen gözyaşı ile bazen de pişmanlıkla karşılık buluyor" dedi. Daha önce de edebiyat dergilerinde öyküleri yer alan yazarın kitabında 12 öykü yer alıyor.

Güzleşme'nin Arka kapak yazısı

"Bazen başım çok ağrıyor. Hiçbir şeyi unutamıyorum. 'Teyzem uyuyunca geçer' diyor. Artık beni kandırdığını biliyorum. Ben birini öldürdüm biliyor musun? Tabii ki biliyorsun, beni ziyarete gelmiştin ya. Sonra da annem kendini öldürdü. Çok karıştı her şey. O kadın... O kadın... Hayatımızı..."
Geçmiş bir kapı aralığıdır. Mutlaka dönüp bakarsın. Ya yüzleşirsin, ya güzleşirsin... Ve bitişiğindesindir her bir şeyin. Bir ağıtın mesela. Bulaşmaz sanma, gözyaşı dediğin bulaşıcı. İstediğin kadar kaç. Gelip bulur, acı denen postacı.

Güzleşme... Geçmişi ile bugünü arasında sıkışmış insanların öyküleri...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazeteci Halil Fincan'dan geçmişle "Güzleşme"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz