Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'5000 Yıllık Hikaye: Oyuncak Sergisi' açıldı

Giriş Tarihi: 5.1.2016 15:51 Güncelleme Tarihi: 5.1.2016 16:04
'5000 Yıllık Hikaye: Oyuncak Sergisi' açıldı

Yazar ve şair 'ın özel koleksiyonundan oluşan ve yine küratörlüğünü kendisinin yaptığı "5000 Yıllık Hikaye: Oyuncak Sergisi" açıldı.

"Mall Of İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi"nin içerisinde yer alan "MOİ Sanat"taki açılışta basın mensuplarına açıklama yapan , toplumsal şiddetin önüne geçmek için, oyuncak seçimine dikkat etmek gerektiğini söyledi.

'Oyuncağın tarihi, uygarlığın tarihidir'

Akın, oyuncağın tarihini anlatmanın, toplumu barış içinde bir arada yaşamaya yönlendirdiğini belirterek, "Oyuncağın tarihi, uygarlığın tarihidir. Bu oyuncak müzesinin sergisinde geçen bir saat, bin kitabın ışığına bedeldir. Burada çocuklar evet mutlu olacak, bilgi alacak ama sadece çocuklar değil anne-babalar, hatta büyükbabalar, dedeler, nineler bile o bilginin ışığını alacak" dedi.

'Burada oyuncak tarihinin en önemli eserlerini göreceksiniz'

Bir ülkenin geleceğinin o ülkenin çocuklarının hayallerinde ve oyunlarında olduğuna vurgu yapan Akın şöyle konuştu:

"İstanbul Oyuncak Müzesi'ni Göztepe'de açmasaydım, bugün açıyor olsaydım, içeride gördüğünüz şekilde olacaktı. Bütün o gözlemlerim, deneyimlerim, dünya müzeciliği hakkında yaptığım çalışmalarda geldiğim son nokta bu. Burada oyuncak tarihinin en önemli eserlerini göreceksiniz. Her oyuncak müzelik değildir. Yani bir oyuncak sergisi açmak, bir oyuncak müzesi düzenlemek, evde çocukların oynamadığı ya da eskiden oynadığı oyuncakları bir araya getirmek değildir."

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
BENZER HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
'5000 Yıllık Hikaye: Oyuncak Sergisi' açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz