Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ta ve büyüleyecek

Giriş Tarihi: 5.1.2016 11:40
Ocakta opera ve bale büyüleyecek

Antalya Devlet ve si, yılın ilk ayında peş peşe sahneleyeceği eserlerle sanatseverlere keyifli anlar yaşatacak.

Yeni yıl konseriyle perdesini açan Antalya Devlet ve si, 'Opera Okulda' adlı eğitim etkinliğiyle devam ettiği programında, 'Kitap Kurdu Haylazlara Karşı' adlı oyunu çocuklarla buluşturdu. Antalya , izlenme rekorları kıran 'Fındıkkıran' balesini de son kez kaçıranlar için 7 'ta sahneleyecek. Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahneleyecek olan 'Fındıkkıran', yeni yıl kutlamalarıyla özdeşleşen ve dünyanın en çok sahnelenen eseri olarak biliniyor. Reji ve koreografisi Mehmet Balkan'a, sahne yönetimi de Lale Balkan'a ait olan eser, Tchaikovsky'nin 1891 yılında bestelediği son bale eseri olma özelliğini taşıyor. Dekor ve kostümleriyle, ışık efektleriyle göz kamaştıran, dans müzikleriyle büyüleyen eser, izleyenlere rüya gibi bir akşam yaşatacak.

YUNUS EMRE ORATORYOSU

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin ocak ayı programında Yunus Emre Oratoryosu da yer alıyor. Yunus Emre'nin hayatının anlatılıp, şiirlerinin opera diliyle seslendirileceği konser, 11 Ocak Pazartesi saat 20.00'de başlayacak.

1896'NIN PARİS'İNE YOLCULUK

Opera severler, yine izlenme rekoru kıran 'La Boheme' ile bir kez daha buluşacak. Eser, 12-13 Ocak'ta saat 20.00'de izlenecek. İzleyenleri, 1896 yılının Paris'ine yolculuk yaptıran, dramatik bir sahneyle de sonlanan eser, şair Rodolfo ve üç arkadaşının çatı katındaki yaşamlarıyla başlıyor. Rodolfo'nun hayatı genç ve güzel komşusu Mimi'ye âşık olmasıyla değişmeye başlar. Hastalanan güzel Mimi, tüm çabalara rağmen kurtarılamaz.

'OTELLO'DA KISKANÇLIK

Çok özlenen 'Otello' 18-19 Ocak akşamları modern bale severleri bir araya getirecek. Dramatik akışlı eser, saat 20.00'de başlayacak. Muhteşem eserde masum, sadık ve cesur bir kadın olan Desdemona'nın her yönüyle farklı bir erkek olan Otello'yu sevmesi, bir kadının aşkı uğruna savaşı, erkeğin önü alınamaz hırsları ve rekabet duygusuna yenik düşüşü modern bale adımlarıyla ifade ediliyor. Eser, heyecanlandıran bir kıskançlık trajedisiyle sonlanıyor.

OCAKTA KONSERLER DİZİSİ

21 Ocak Perşembe akşamı ise 'Seslerin Büyüsü', 23 Ocak Cumartesi akşamı 'Çello Yıldızları' 27 Ocak Çarşamba akşamı 'Müzikal Dokunuşlar' adlı konserler izlenecek. Konserlerin başlama saati 20.00.

Antalya Devlet Opera ve Balesi, okullarda 'opera' müziğinin tanıtımı amacıyla 'Okulda Opera' adlı projeyi yeni yılda da devam ettirecek. Ocak ayı içinde farklı okullarda mini etkinlikler gerçekleştirilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ocakta opera ve bale büyüleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz