X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER IRCICA'dan dünyada bir ilk: Osmanlıca OCR
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'dan dünyada bir ilk:

  • Giriş Tarihi: 6.1.2016 14:50 Güncelleme Tarihi: 6.1.2016 14:55
IRCICA'dan dünyada bir ilk: Osmanlıca OCR
IRCICA'dan dünyada bir ilk: Osmanlıca OCR

Genel Direktörü Dr. Eren, "Bu çalışma beş altı yılda, yoğun bir işbirliği içerisinde çalışan teknik bir ekip tarafından hazırlandı ve 'ı geliştirdik" dedi.

İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi () Genel Direktörü , araştırmacıların hizmetine sundukları 'ın dünyada ilk kez IRCICA tarafından yapıldığını belirterek, "Osmanlıca bir metni artık önce scan edip bilgisayara yüklüyorsunuz sonra Word dosyasına çevirip, bu metin üzerinde araştırma, tarama yapabiliyor, kelime kelime sorgulayabiliyorsunuz" dedi.

Tarihi Yıldız Sarayı'ndaki Silahhane binasında hizmet veren IRCICA Kütüphanesi'nde bugünlerde dünyada bir ilke daha imza atıldı.

Osmanlı Devleti'nin en özel kaynakları elektronik ortamda dünyaya açılmasını sağlayan Osmanlıca Optical Character Recognition (OCR), Türkçe anlamıyla "Optik Karakter Tanımlama" projesi hakkında AA muhabirine açıklamada bulunan IRCICA Genel Direktörü Halit Eren, kütüphanede bugün 80 binin üzerinde kitap, yüz binlerce belge, vesika, 70 binin üzerinde fotoğraf ve 6 binin üzerinde hat levhası olduğunu kaydetti.

"Osmanlıca OCR dünyada bir ilk"

Osmanlı'nın bir yıllık olayları kayıt altına aldığı salnameleri de sayısal kütüphaneye yüklediklerini belirten Eren, başlattıkları Osmanlıca OCR uygulaması hakkında şunları anlattı:

"Şimdi bu sayısal kütüphane üzerinde yeni bir çalışma başlattık. Bu çalışma beş altı yılda, bizim kütüphanecilerimizle yoğun bir işbirliği içerisinde çalışan teknik bir ekip tarafından hazırlandı ve Osmanlıca OCR'ı geliştirdik."

Genel Direktör Eren, uygulamanın daha önce latin harfler için yapıldığına ve Türkçe, İngilizce kitaplar için kullanıldığına işaret ederek, Osmanlıca harflerle, Osmanlıca metinler için dünyada ilk kez IRCICA tarafından gerçekleştirildiğine vurgu yaptı.

"El yazması Osmanlıca metinlere de uygulanacak"

Genel Direktör Eren, kütüphanede araştırmacıların hizmetine sunulan Osmanlıca OCR'ı daha da geliştirerek yaygınlaştıracaklarını söyleyerek, IRCICA'nın ileriye dönük planları için, "Bundan sonraki hedefimiz de bunu Osmanlıca el yazması metinlere de uygulayabilmek, projemizi bu doğrultuda devam ettireceğiz" bilgisini verdi.