Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet-i Aliyye kitabı kimindir?

Giriş Tarihi: 18.1.2016 17:48 Güncelleme Tarihi: 18.1.2016 17:49
Devlet-i Aliyye kitabı kimindir?

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı'nın hocası yüzlerce makaleye onlarca kitaba imzasını atan , Devlet-i Aliyye kitabının da yazarıdır.

Halil İnalcık, hiç şüphe yok ki Türk tarihçiliğinin en önemli isimlerinden birisidir. Mayıs 2009'da piyasaya çıkan söz konusu kitabı ise çalışmalarının ve birikiminin bir özeti niteliğinde neredeyse.

Kitabın kapağını çevirdiğimizde ilk başta bizi Türkmen grupları karşılayacak. Nasıllar nereden geldiler. Osman'ın ortaya çıkışını öğreneceğiz. Sonrasında gaza fikri, bu fikir etrafında gelişen grupları okuyacağız. İlerledikçe Osmanlı Devletinin kuruluş dönemlerinde ki alplik ve nökerlik kurumlarının ve bu unvanlara sahip kişilerin hizmetlerini öğreneceğiz. İlerledikçe ilim ? din adamlarının ve kurumlarının Osmanlıya katkılarını okuyacak ve ahiler ile fakıhları inceleyeceğiz farklarına biraz olsun değinebileceğiz.. Kısacası Osman Gazi döneminin, karmakarışık Anadolu'sunda yeşeren ve merkezine gazayı alan Osmanlı yapısının doğumuna şahit olacağız.

Kitap bazı bilgileri genel olarak vererek bizi sıkmazken bir konuda da önemli bir teori ortaya atıyor. Osmanlı'nın kuruluşu hadisesi. Modern devlet hukukunun olmadığı, yani bir bildiri, bir uluslararası anlaşma (Lozan anlaşması ve cumhuriyetin ilanı) ile devletlerin kimlik kazanmasının söz konusu olmadığı devirlerde, bir devlet ne zaman kurulur? Halil İnalcık Osmanlı açısından bu sorunun cevabını bize veriyor.

1302 yılında gerçekleşen Koyunhisar Savaşı, Osman Gazi'nin kuvvetleri ile Doğu Roma İmparatorluk Sancağı altında toplanan kuvvetler arasında gerçekleşti. Galip taraf Türklerdi. Koskoca şanlı ve asil imparator ile ordusu mağlup edilmişti. İnalcık kitapta bu zafer ile Osman'ın kendisine benzeyen gazilerden, alplerden ayrıldığını, bir karizma kazandığını ve bu savaş sonrası düne kadar kendisine ortak olan küçük, büyük alplerin bundan böyle çalışanları, adamları olmayı kabul etiklerini yazıyor.

Kitap Orhan Gazi ile Avrupa'ya yerleşme, Osmanlı toprak yapısı, ticareti ve dahasını sunuyor. Keyifli okumalar dileğiyle.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet-i Aliyye kitabı kimindir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz