Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Askeri havacılık eserleri müzayedede satışa sunulacak

Giriş Tarihi: 24.1.2016 09:37
Askeri havacılık eserleri müzayedede satışa sunulacak

nda kullanılan kaskların da aralarında bulunduğu askeri havacılığa ait 2 bin 22 ürün, İstanbul'da düzenlenecek müzayedeyle satışa sunulacak.

İstanbul'da düzenlenecek askeri havacılık müzayedesinde nda kullanılan kaskların da aralarında bulunduğu 2 bin 22 ürün, satışa sunulacak.

Pera Mezat Müzayedecilik Yönetim Kurulu Başkanı , yaptığı açıklamada, 30 Ocak'ta düzenlenecek müzayedede kasklar, bröveler, kıyafetler ve fotoğraflar ile yüzlerce uçak parçasından oluşan dev bir koleksiyonun Türkiye'de ilk kez bir müzayedede satışa sunulacağını söyledi.

Çocukluğundan itibaren hayalini süsleyen havacılığın tarihine ışık tutacak belgelerin koleksiyonunu yapan Türkiye'nin ilk hava fotoğrafçısı Soner Çapoğlu'na ait eserlerin ilk kez toplu bir şekilde satışa sunulduğunu belirten Gacıroğlu, 2 bin 22 ürün arasında kasklar, bröveler, kıyafetler, fotoğraflar ve havacılığın diğer alanlarına kadar uzanan geniş bir yelpazenin yer aldığını kaydetti.

Gacıroğlu, satışa sunulan eserler arasında, Vietnam Savaşı'nda kullanılan 1960 yapımı kaskın, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında şehit olan Üsteğmen İlker Kartel'e ait pilot bıçağının, 1970'li yıllara ait fantom uçaklarında kullanılan kaskın, 1960'lı yıllarda NATO'nun havadan yere atış yarışmasında Türk pilotlarından Yarbay Hüseyin Çapoğlu'nun kullandığı erken dönem turuncu tulum ile T-10 askeri savaş uçağı fren paraşütünün dikkati çektiğini vurguladı.

Gacıroğlu, 30 Ocak'ta Pera Mezat müzayede salonunda gerçekleştirilecek müzayededeki eserlerin peramezat.com internet adresinden görülebileceğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askeri havacılık eserleri müzayedede satışa sunulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz