Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi hamam 400 yıldır ayakta

Giriş Tarihi: 2.2.2016 15:39
Tarihi hamam 400 yıldır ayakta

’nın şehir merkezinde bulunan ve 16. yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen tarihi aradan geçen 400 yıla rağmen hala ayakta.

Anadolu'nun en eski topraklarından biri olan 'da Ahierbasan Caddesinin başında yer alan tarihi işlevselliğini yitirmeden bugün yine hamam olarak kullanılmaya devam ediyor. Kütahya'daki en eski hamamlardan biri olan Eğdemir hamamı 16 yüzyılda yaptırıldığı tahmin ediliyor.

Kütahya şehir merkezinde bulunan tarihi hamamların içinde günümüze kadar işlevselliğini kaybetmeden ulaşan tek hamam olan Eğdemir hamamı konuklarını ağırlamaya devam ediyor. Dönenler Caminin üst kısmında Ahi Erbasan Caddesinin girişinde yer alan tarihi hamamın diğer adı Elvan Bey Hamamı olarak biliniyor. Kitabesi olmayan hamamın 16. Yüzyılın başında inşa edildiği ve Kütahya'nın en eski hamamlarından biri olduğu söyleniyor. İri taşlarla örülen hamam bölüm bölüm çift kemerli ve geniş kubbeden oluşuyor. Günümüze kadar hamam olarak kullanılan Eğdemir hamamı bugüne kadar birkaç kez tadilat gördüğü belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi hamam 400 yıldır ayakta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz