Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın ilk Mekke panoraması albümünü yaptı

Giriş Tarihi: 4.2.2016 12:38 Güncelleme Tarihi: 4.2.2016 12:41
Dünyanın ilk Mekke panoraması albümünü yaptı

Fotoğraf sanatçısı , Mekke'nin son on yıllık değişimini kayıt altına alan dünyanın ilk ve tek panoramik fotoğraf albümünü hazırladı.

Mekke'nin 2006-2016 yılları arasındaki havadan ve karadan fotoğraflarının yer aldığı "" albümünü hazırlayan fotoğraf sanatçısı , yaptığı açıklamalarda bugüne kadar 40'a yakın ülkede İstanbul, Mescid-i Aksa konulu fotoğraf sergisi açtığını, 11 yıl önce de Mekke'nin fotoğraflarını çekmek üzere Suudi Arabistan'a yerleştiğini dile getirdi.

Durgut, 1880'lerde fotoğraf makinesi icat olunca Sultan II. Abdülhamid'in, İstanbul'daki fotoğraf sanatçılarını İslam coğrafyasına gönderdiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"İslam coğrafyasına giden fotoğrafçılar yıllarca İslam coğrafyasını fotoğraflamış ve bu fotoğraflar "Abdulhamit Han Fotoğraf Arşivi" olarak bir araya toplanmış. Abdülhamit Han hiçbir fotoğrafı kendisi çekmemiş fakat çok önemli bir çalışmaya imzasını atmış. Bugün hala her yerde o fotoğraflar kullanılıyor. Ben de bu çalışmadan ilham alarak Mekke'de fotoğraflar çekmeye başladım."

Sultan II. Abdühamid'den sonraki dönemlerde Mekke'nin yeterince fotoğrafının çekilmediğini aktaran Durgut, son yıllarda çekilenlerin de Mekke için bir arşiv niteliği oluşturmadığını savundu.

"Çektiğim fotoğrafların benzeri yok"

Albümü Arapça, Türkçe ve İngilizce olarak hazırladığını ifade eden Durgut, şu bilgileri verdi:

"Albümün ilk sayfalarına insanların Mekke'nin bugünlere nereden geldiğini görmesi için 1790 ve 1890 yıllarına ait iki adet fotoğraf koydum. Kendi çektiğim fotoğraflarda önemli mekanları numaralandırdım ve bu numaraların bilgileri de İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak albümde yer alıyor. Yani albüm sadece bir fotoğraf albümü değil, aynı zamanda detaylı bilgiler yer alacak.'

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın ilk Mekke panoraması albümünü yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz