Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin gözdesi Türkler Grubu

Giriş Tarihi: 5.2.2016 15:56
Müslümanlar ve Hristiyanlar Festivali'nin gözdesi Türkler Grubu

İspanya'nın Sax kasabasında düzenlenen ""nin en büyük grubu olan "Türkler" tüm sokakları Türk bayraklarıyla süsledi.

İspanya'da her yıl şubat ayının ilk haftası düzenlenen "" (Moros y Cristianos) kapsamında ülkenin doğusundaki Valencia bölgesindeki Sax kasabasında bu yıl da çoğunluğu "Türkler" (Turcos) grubu oluşturdu.

İspanya'daki en yaygın festivallerden biri olan "Müslümanlar ve Hristiyanlar"ın en renkli geçtiği yer olan Sax'ta her yıl olduğu gibi bu yıl da bir çok evin balkonu, festivalin en büyük grubu olan Türkler'in sayesinde Türk bayraklarıyla donatıldı.

Sivas doğumlu olan ve kasabanın azizi olarak tanınan Aziz Blas anısına 1627 yılından bu yana gerçekleştirilen festivalde "Hristiyanlar", "Garibaldililer", "Aragonesliler", Faslılar", "Araplar" gibi 8 farklı grubun yanı sıra "Türkler" grubu da kostümlerle geçiş yaptı.

Çoğunluğa sahip üye sayısıyla Sax'ın en popüler grubu olarak bilinen "Türkler" grubu 1920 yılında kurulmuştu.

Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliği'nin de "Türkler" grubu ve Sax belediyesi tarafından 2007 yılından bu yana davet edilmekte olduğu festivale katılan Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ömer Önhon, hem Türkler grubunun üyeleriyle tanıştı hem de Sax Belediye Başkanı Jose Maria Espi Navarro ile görüştü.

Sax'taki "Türkler Evi"nde "Türkler" grubunun üyelerine konuşma yapan Büyükelçi Önhon "Sax'ın Turcos grubu üyelerini daima kardeş, güvenilir bir dost ve Türkiye'nin İspanya'daki fahri elçileri olarak görüyoruz" dedi.

Bine yakın üyesi olan "Turcos" grubunun uzun süredir başkanlığını yapan Francisco Sanchez de Büyükelçi Önhon'un ziyaretinden dolayı çok büyük onur duyduklarını ve Türkiye'yi her zaman ikinci vatanları olarak gördüklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslümanlar ve Hristiyanlar Festivali'nin gözdesi Türkler Grubu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz