Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın albümünden

Giriş Tarihi: 7.2.2016 10:26 Güncelleme Tarihi: 7.2.2016 11:01
Abdülhamit Han'ın albümünden Gaziantep

Şehitkamil Belediyesi tarafından Sultan 2. Abdülhamit'in albümünden 'e ait fotoğraflar ve Antep savunmasını anlatan kitaplar tanıtıldı.

Şehitkamil Belediyesince 'ın albümden 'e ait fotoğraflar ve Antep savunmasını anlatan kitaplar tanıtıldı.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, belediyenin Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki programda yaptığı konuşmada, kentin sosyal hayatına katkı sağladıklarını belirtti.

Millete hizmet etmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydeden Fadıloğlu, 2014-2015 yıllarında Gaziantep savunmasına ait 3 kitap çıkardıklarına dikkati çekerek, "Bu yıl iki kitabımızın daha dağıtımına başladık. Bu kitaplar şehrin arşivi açısından çok önemli" dedi.

Fadıloğlu, Gaziantep'e ait fotoğrafları müzayedelerden topladıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

"Kente ait fotoğrafları dünyanın dört bir yanından topluyoruz. En son Avustralya'da iki fotoğrafa daha ulaştık. Bunları teknolojiyle panoramik hale dönüştürdük. Hastane defterlerini Osmanlıca'dan Latince'ye çevirerek Gaziantep savunmasına ait bilgiler elde ettik. Gaziantep savunmasıyla ilgili tereddütlü bilgiler var. Yaptığımız çalışmaları birleştirip daha sağlıklı bilgilere ulaşacağız. Şehrin Feryadı, Açlığın Günlüğü ve 2. Abdülhamit Han'ın albümünden Ayıntab kitabını kente kazandırdık. Bu kitapları Osmanlıca'dan Latince'ye çevirdik. Bu sene iki kitabımızı daha kente kazandıracağız."

Sultan Abdülhamit'in albümünde "Ayıntab", Rumkale ve Halfeti ile ilgili bilgilere ulaştıklarını dile getiren Fadıloğlu, "Bu Ayıntab albümünde Rumkale ve Halfeti'ye ait fotoğraflar var. Ayrıca şehrin planıyla ilgili bilgiler de yer alıyor. Bu projeleri önümüze koyan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ve araştırmaları gerçekleştiren İbrahim Yakar hocama çok teşekkür ediyorum. Gaziantep için çalışmalarımız devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abdülhamit Han'ın albümünden Gaziantep
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz