Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tarihe karışıyor

Giriş Tarihi: 7.2.2016 13:17
Bakır işlemeciliği tarihe karışıyor

Kütahya'nın Simav ilçesinde 1980'li yıllarda sayıları 40'ı bulan bakır işleme ustalarından geriye tek kalan (60), mesleği sürdürmeye çalışıyor.

Bir zamanların gözde mesleklerinden olan bakır işleme sanatıyla ilgili son zamanlarda usta yetişmediği gibi bu işi yapan ustalarda ya hayatlarını kaybediyor, ya da iş olmadığı gerekçesiyle bırakmak zorunda kalıyor. 1980'li yıllarda Kütahya'nın Simav ilçesinde sayıları 40'ı bulan bakır işleme ustalarından geriye kaldı. Baba mesleği olduğu için ne devam eden Keleş, sanatını ilçede tek başına sürdürmeye çalıştığını söyledi. Bakır işlemeciliği sanatını sevdiği için işinden ayrılamadığını ifade eden Keleş, ilçede bu mesleği sürdürecek kendisinden başka hiçbir usta kalmadığından üzüntü duyduğunu belirtti.

Keleş, "Günümüzde çıraklık ve kalfalık kurslarında bile yer almayan bakır işlemeciliği sanatının, zirvede olduğu yıllarda çırak olmak bile büyük ustaların tavsiyesine dayanıyordu. Simav ilçe merkezi başta olmak üzere köy ve kasabalarımızda dahi bu sanatı icra eden usta kalmadı. Bakırcılığın son ustası olarak ömrümün yettiği kadar bu sanatı devam ettireceğim. Son yıllardaki plastik, cam ve çelik mutfak eşyalarının hakim olduğu piyasada bakırcılık sanatı neredeyse yok olmak üzere, özellikle halk eğitimi yapan kurumların bakır işleme sanatını gündeme almaları gerekir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakır işlemeciliği tarihe karışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz