Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'' si İstanbul'da

Giriş Tarihi: 14.2.2016 16:48
'Muhabbet' sergisi İstanbul'da

ve işbirliğiyle düzenlenen ve Ortadoğulu sanatçıların eserlerinin yer aldığı "" temalı İstanbul'da açıldı.

Taksim Beyoğlu Sevgi Pasajı'nda gerçekleşen ye ilişkin açıklamada bulunan Kurucusu Bilal Alirıza, Ortadoğulu sanatçılar ile ziyaretçiler arasında etkileşim ve kurmayı hedeflediklerini belirterek, "Etkinlik çerçevesinde sanatçıların her biri çizimler yaptı ve bir diğeri ötekinin kaldığı yerden çizimleri tamamladı. Etkinlik başladığında da ziyaretçiler çizmeye başladı. Bu etkileşim ile ilk defa Arap sanatçılar ve Türkler buluştu ve aralarında muhabbet doğdu" dedi.

Alirıza, Selam Platormu'nun 2014 yılında "Selam Belgeseli" çektiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Amaç Türk izleyicisini, buradaki Suriyeli sanatçı varlığına alıştırmaktı. Yayınlandıktan sonra bunu Ortadoğu sanatçılarına da yöneltelim dedik. Sanatçıların kendisi de çok destek olmaya başladılar. Böylelikle bir platforma dönüştü ve şimdi de bu sergiyi gerçekleştiriyoruz."

"En büyük sıkıntımız Türkiye'de sergi açmak"

Sergide yer alan Şam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Suriyeli sanatçı Houssam Alloum da "Etkinlik sanatçıyı tablodan çıkartarak, mekanla iletişime sokuyor. Gelen ziyaretçi, sanatçı ve mekan üçgeni arasında bir gönül etkileşimi yaşanıyor" diye konuştu.

Alloum, Türkiye'de kendi sanatlarını icra etme açısından sıkıntı yaşadıklarını aktararak, etkinliğin bu soruna bir pencere olduğunu ifade etti.

Müzisyenlerin de doğaçlama müziklerle eşlik ettiği sergi, bu akşama kadar sanatseverlerle buluşacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Muhabbet' sergisi İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz