Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölümünün 35. yılında anıldı

Giriş Tarihi: 14.2.2016 10:05
Ölümünün 35. yılında anıldı

Başta "Çanakkale Türküsü" olmak üzere çok sayıda eseri TRT repertuvarına kazandıran ozan , ölümünün 35. yılında Kastamonu'daki kabri başında anıldı.

Vali Şehmus Günaydın, yaptığı konuşmada, "Çanakkale içinde vurdular beni" mısralı eserin şairi Ozanoğlu'nu rahmet ve minnetle yad ettiğini söyledi.

Ozanoğlu'nun çok önemli eserler ortaya koyduğunu dile getiren Günaydın, "Bu değerli insanımızı hem Kastamonu hem de ülke geneline tanıtamadığımızı düşünüyorum. Bu hepimizin eksiği, bunu kabul etmemiz gerekir" dedi.

Geçmişini bilmeyenin, geleceğine yön veremeyeceğine dikkati çeken Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, "Onun için böyle bir alimin varlığını hiçbir zaman unutmuyoruz. Kendisini rahmetle, minnetle anıyorum. Ailesinden de onu unutturmamalarını istirham ediyorum. Şairimiz Türkiye ve dünyaya anlatılmalıdır" diye konuştu.

"Çanakkale Türküsü'nü 1948'de TRT arşivine teslim etmiştir"

Şairin oğlu Günay Ozanoğlu ise babasının hayatının çalışmakla geçtiğini vurgulayarak, "Ölene kadar Kur'an-ı Kerim tefsiri kitabı üzerinde çalıştı. Çok sayıda yayınlanmış eseri var. 95 civarında türkünün telif hakkının sahibi. Çanakkale Türküsü bunların başında gelir" dedi. Ozanoğlu, şunları kaydetti:

"Hep okuyarak, yazarak, ilime ve bilime katkı sağlayarak hayatını sürdürdü. Asıl mesleği öğretmenlikti. Bildiğim kadarıyla annesinden duyduğu ağıda, ezgiye, üzerinde gerekli müzik teknikleri çalışmalarını yaparak son şeklini vermiş ve Çanakkale Türküsü'nü 1948'de TRT arşivine teslim etmiştir. Bu türkünün onda farklı bir yeri vardı ama 'Bunda benim emeğim geçti' ifadesini hiç kullanmazdı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümünün 35. yılında anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz