Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Duman' ile resim yapmayı öğretti

Giriş Tarihi: 16.2.2016 15:14 Güncelleme Tarihi: 16.2.2016 15:16
'Duman' ile resim yapmayı öğretti

Amerikalı sanatçı , güzel sanatlar lisesi öğrencilerine "kağıt üzerinde duman" tekniğini anlattı.

ABD'li sanatçı , ABD'nin Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen etkinlikte, Ankara Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerine "kağıt üzerinde duman" tekniğini gösterdi.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turhan Çetin'in Ankara Organize Sanayi Bölgesinde bulunan atölyesinde gerçekleştirilen etkinlikte, Amerikalı sanatçı Mitchell, tekniğini uygulamalı olarak anlatarak öğrencilerle resim yaptı.

Oksijen asetilen aleti ve beyaz kağıt kullanarak "kağıt üzerinde duman" adını verdiği çalışmasını yapan Mitchell, oksijenin yanması sonucu çıkan dumanı kağıt üzerinde gezdirerek değişik şekiller ortaya çıkarıyor.

Mitchell, dumanın kağıt üzerinde gizemli bir izdüşüm bıraktığını ifade etti.

Dumanın havada görülmesinin ardından hemen kaybolduğunu, kağıt üzerinde ise değişik bir şekil aldığını vurgulayan Mitchell, "Bunun gizemli olmasının nedeni dumanın kağıt üzerinde kalıcı olarak durmasından kaynaklanıyor" dedi.

Mitchell, dumanla çalışmaya yaklaşık 5 yıl önce başladığını belirterek, "Bu tesadüfen oldu. Bir gün çalışırken dumanın kağıt üzerinde iz bıraktığını gördüm ve aşık oldum, çok ilgimi çekti. Bundan sonra da tam zamanlı olarak yapmaya başladım" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Duman' ile resim yapmayı öğretti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz