Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yarım asırdır yapıyor

Giriş Tarihi: 16.2.2016 11:42
Yarım asırdır saz yapıyor

Yozgat'ta, atölyeye çevirdiği evinin bodrum katında yaklaşık 50 yıldır yapan , ilerleyen yaşına rağmen mesleğini sürdürüyor.

Yozgat'ta, hayatını müzik aletlerine adayan emektar usta, evinin bodrum katında yarım asırdır yapıyor.

Atölyeye çevirdiği evinin bodrum katında saz yapımını sürdüren (78), ilerleyen yaşına rağmen mesleğini bırakmıyor. Az sayıda keman ve ud da yapan Koldemir, bugüne dek 2 bine yakın bağlama yaptı.

Esas mesleğinin marangozluk olduğunu belirten Koldemir, yaptığı açıklamada, çıraklık döneminde çok iyi ud çalan ustasından etkilenerek müzik aletleri yapımına yöneldiğini anlattı.

Yaklaşık 50 yıldır müzik aleti ürettiğini, bugüne dek 2 bine yakın bağlama yaptığını belirten Koldemir, bir dönem Türkiye'nin yetiştirdiği önemli sanatçılardan Nida Tüfekçi ile birlikte çalıştığını, ondan çok şey öğrendiğini kaydetti.

Nida Tüfekçi'nin öğrencisi

Uzun yıllar TRT'de Türk Halk Müziği sanatçısı olarak görev yapan ve daha sonra Devlet Konservatuvarında öğretim görevlisi olarak çalışan Nida Tüfekçi ile bir yılbaşı akşamında tanıştıklarını ifade eden Koldemir, "Nida hoca ile tanıştığımda 17 yaşında bir mahalli sanatçıydım. Daha sonra Nida hocadan ders aldım. Allah rahmet eylesin, Yozgat tezenesini, Yozgat mızrabını ondan öğrendim. Yozgat mızrabı ayrı bir mızraptır. Yozgat türkülerini, saz çalmayı Nida hocaya danışarak öğrendim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarım asırdır saz yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz