Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'' si sanatseverlerle buluşacak

Giriş Tarihi: 23.2.2016 11:41 Güncelleme Tarihi: 23.2.2016 11:48
'Korsan' balesi sanatseverlerle buluşacak

İstanbul Devlet Opera ve sinin sahneleyeceği, klasik balenin büyük eserlerinden "Le Corsaire/"ın prömiyeri 27 Şubat'ta yapılacak.

İstanbul Devlet Opera ve sinden yapılan açıklamaya göre, İngiliz şair Lord Byron'un aynı adlı şiirinden esinlenilerek Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges ve Joseph Mazilier'in metnini yazdığı "" balesi, 27 Şubat'ta seyircisiyle buluşacak.

"Korsan" balesi, "yaşayan bale efsanelerinden biri" olan tanımlanan Kanadalı bale sanatçısı Anna-Marie Holmes'in koreografisi ve Adolphe Adam, Cesare Pugni, Leo Delibes, Riccardo Drigo ve Prince Oldenbourg'un müzikleriyle sahnelenecek.

Orkestrayı Svetoslav Borisov'un yöneteceği eserin dekorunu Zeki Sarayoğlu, kostümlerini Çimen Somuncuoğlu, ışıklarını Müfit Özbek tasarladı.

Eserde "Medora" rolünde Deniz Kılınç, İlke Kodal, Melike Manav, Gizem Atik ve Müge Bayramoğlu, "Conrad" rolünde Olcay Tunçeli, Oliver Spence, Batur Büklü, Mutlu Cankup, Çağatay Özmen, "Gülnare" rolünde Müge Bayramoğlu, Merve Topaldemir, Maia Ito, Julia Hartmann, Berfu Elmas ve Zeynep Serpen, "Lankendem" rolünde Batur Büklü, Mutlu Cankup, Ömer Erenler, Deniz Özaydın, Çağatay Özmen ve Alican Güçoğlu, "Ali" rolünde Erhan Güzel, Batur Büklü, Ali Türkkan, Mutlu Cankup ve Can Bezirganoğlu, "Birbanto" rolünde M. Nuri Arkan, Ömer Erenler, Can Bezirganoğlu ve Cem Çelik, "Seyd Paşa" rolünde Oktay Keresteci, Alper Akalın, Kerem Kuraner ile sanatçıları dönüşümlü dans edecek.

"Korsan", 27 Şubat'taki prömiyerden sonra 1, 3, 5, 8,10 ve 12 Mart ile 6 ve 8 Nisan'da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesinde seyirciyle buluşmaya devam edecek.

Eserin konusu

Holmes'in koreografisiyle Amerikan Bale Tiyatrosunda her iki senede bir sahne alan eser, Conrad'ın korsanları ve arkadaşı Birbanto ile Osmanlı İmparatorluğu'na doğru yola çıkması ile başlayıp, karaya çıktıklarında çeşitli malların ve esirlerin satıldığı bir pazarda Conrad'ın esir kızlar arasında gördüğü bir güzele aşık olması ve Seyd Paşa'nın haremi için bu kızı seçmesi ile devam eder.

Renkli ve canlı bir bale olan Korsan balesi, dünyada ilk kez 23 Ocak 1856'da Paris'te Joseph Mazilier'in koreografisiyle sahnelendi, sonrasında Avrupa'da ve Rusya'da pek çok koreograf tarafından yorumlandı.

Teknik açıdan çok güçlü, artistik bakımdan Hollywood filmlerini aratmayacak olan "Korsan"da, klasik balelerde kadın ve erkek başrol dansçılarının birlikte ve solo danslarla hünerlerini sergiledikleri "grand pas de deux" denilen bölüm, 3 başrol yani Medora, Conrad ve Ali tarafından dans edilerek farklılık gösterir. 2. perdede Medora'nın 32 kez tekrarladığı fouette dönüşü ise eserin beklenen bölümlerinden biri olarak yorumlanır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Korsan' balesi sanatseverlerle buluşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz