Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük usta anılacak

Giriş Tarihi: 24.2.2016 17:40 Güncelleme Tarihi: 24.2.2016 17:41
Büyük usta Yaşar Kemal anılacak

Dünyaca ünlü yazar ölümünün birinci yıl dönümünde Galatasaray Üniversitesi, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Fransız Büyükelçiliği iş birliğiyle düzenlenen 'Yaşar Kemal: İnsanı, Toplumu, Dünyayı Kucaklamak' sempozyumu ile anılıyor.

Sempozyum Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Jean-Jacques Paul'ün açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Açılış konferansı için özel olarak İstanbul'a gelen, 'in yakın arkadaşı Fransız Akademisi Paul Morand Büyük Ödülü sahibi yazar, gazeteci, diplomat Daniel Rondeau'nun konuşmasının ardından, "Toplumsal Sorumluluk ve Edebiyat", "Gazetecilik ve Edebiyat", "Doğa, Kadın ve Kültürel Haklar" adlı üç oturum gerçekleşecek. Sempozyum, "Yaşar Kemal'in Dostları: İzler, İzlenimler, Anılar" adlı panelle sona erecek.

Prof. Dr. Ali Ergur, Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, Doğan Hızlan ve Zülfü Livaneli'nin başkanlıklarını yapacakları oturumlarda söz alacak konuşmacılar şöyle: Murathan Mungan, Prof. Dr. Erol Köroğlu, Prof. Dr. Aydın Uğur, Prof. Dr. Kenan Mortan, Kayıhan Güven, Timour Muhidine, Prof. Dr. Muhsine Yavuz Helimoğlu, Prof. Dr. Ufuk Özdağ, Dr. S. Seza Yılancıoğlu, Prof. Dr. Sadık Karamustafa, Ragıp Duran, Prof. Dr. Levent Yılmaz, Güven Turan, Prof. Dr. Gencay Gürsoy.

Sempozyum kapsamında "Ara Güler Yaşar Kemal Fotoğrafları" sergisi 29 Şubat-4 Mart'ta Beşiktaş Belediyesi Fulya Kültür Merkezi'nde, "Bu Diyar Baştan Başa" sergisi 22 Şubat-4 Mart'ta Kampüs Tüneli'nde ve "Yaşar Kemal'in Fransa'da Yayımlanan Eserlerinin Kapakları" sergisi 22 Şubat-4 Mart'ta Yiğit Okur Kampüsü'nde yer alan Espace Francophone'da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Türkçe-Fransızca eşzamanlı çevirinin yapılacağı sempozyuma dinleyici olarak katılmak isteyenler 25 Şubat 2016 Perşembe günü saat 16.00'ya kadar yasarkemal.etkinlik@gmail.com internet adresine e-posta göndererek kayıt yaptırabilecek.

Sempozyum, 29 Şubat Pazartesi günü saat 9.30'da Galatasaray Üniversitesi'nde başlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük usta Yaşar Kemal anılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz