Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakistan, 2'nci Oscar'ı istiyor

Giriş Tarihi: 27.2.2016
Pakistan, 2'nci Oscar'ı istiyor

2012'de kadına şiddet belgeseliyle Pakistan'a ilk Oscar'ı götüren yönetmen Chinoy, namus cinayetleri konulu yeni belgeseliyle bu yıl da heykelciği almak arzusunda

Kadına asitli şiddeti konu alan "Yüzü Kurtarmak" isimli yapımla "en iyi kısa belgesel" ödülünü kazanarak ülkesine ilk Oscar'ı getiren 37 yaşındaki gazeteci-yönetmen Sharmeen Obaid-Chinoy, bu yıl aynı kategoride "Nehirdeki Kız: Affetmenin Bedeli" isimli filmle yarışıyor. Yarın geceki Oscar töreninde ikinci Oscar heykelciğini almak isteyen Chinoy'un 40 dakikalık belgeseli, ailesinin çocukken söz kestiği adamla 19 yaşında evlendirilmek istenen Saba'nın evlenmemek için evden kaçınca akrabaları tarafından öldürülmesini konu alıyor. Yüksek eğitimini ABD'de tamamlayan kadın yönetmenin 2010 ve 2012'de aldığı "en iyi belgesel dalında haber" ve "belgesel" dallarında iki Emmy ödülü de bulunuyor.

FAVORİ, EBOLA BELGESELİ
5 filmin yarıştığı kısa belgesel film dalında Liberya'da ebola ile mücadelenin anlatıldığı Body Team 12 ödül için favori gösteriliyor. Ünlü yönetmen Claude Lanzmann'ı anlatan "Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah" da bir diğer güçlü aday.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan, 2'nci Oscar'ı istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz